PolskaNa maturze - egzaminy z rosyjskiego i kultury Hiszpanii

Na maturze - egzaminy z rosyjskiego i kultury Hiszpanii

29,5 tys. tegorocznych maturzystów
przystąpiło rano do pisania egzaminu z języka
rosyjskiego. Chęć zdawania egzaminu z tego właśnie przedmiotu
zadeklarowało 6,7% wszystkich abiturientów.

Rosyjski można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. 95,1 proc. zdających egzamin z tego przedmiotu wybrało poziom podstawowy; 4,9% - poziom rozszerzony. 2/3 abiturientów, czyli blisko 65 tys. maturzystów zdających rosyjski, to uczniowie z liceów ogólnokształcących i techników. Niewiele ponad połowa z nich, 36,2 tys., to maturzyści z LO.

Pisemne egzaminy maturalne odbywają się przed i po południu - rozpoczynają się o godzinie 9.00 i o 14.00. W turze popołudniowej przeprowadzane są egzaminy z przedmiotów rzadko wybieranych przez uczniów. W poniedziałek po południu ma odbyć się egzamin z kultury Hiszpanii.

Egzamin z kultury Hiszpanii (historii, historii sztuki i geografii w języku hiszpańskim) zdają abiturienci ze szkół dwujęzycznych z j. hiszpańskim; jest to wymagane, jeśli chcą uzyskać hiszpański odpowiednik świadectwa maturalnego.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym, podobnie jak w latach ubiegłych, jest angielski. Do egzaminu z tego języka przystąpiło w tym roku prawie 360 tys. abiturientów, czyli ponad 3/4 maturzystów.

Na drugim miejscu znalazł się niemiecki zdawało go - 73,9 tys. maturzystów, czyli 16%. Język rosyjski wybrało 29,5 tys. osób, czyli 6,7%; francuski - 4,8 tys. czyli około jednego procenta, hiszpański i włoski mniej niż jeden proc. abiturientów (ten pierwszy wybrało 800 osób, drugi - 611).

Egzaminy z języków znalazły się także w grupie przedmiotów do wyboru. 162 maturzystów zadeklarowało, że przystąpi do egzaminu z łaciny i kultury antycznej, a 13 - z języka kaszubskiego.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 291 osób przystąpi do egzaminu z białoruskiego, 109 z ukraińskiego i 37 z litewskiego.

Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w 5 maja, potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 31 maja.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)