Na Księżycu prawie tyle samo wody co na Ziemi?
Naukowcy myśleli, że Księżyc nie zawiera ani grama wody, jednakże według ostatnich badań wynika, że pod jego spieczoną powierzchnią kryć się może całkiem dużo wody -
donosi serwis New Scientist.
Alberto Saal z Uniwersytetu Browna w Providence wraz z kolegami zbadali ponownie skały wulkaniczne zebrane na powierzchni Księżyca podczas misji Apollo 15 i 17 w latach 70. Naukowcom udało się odkryć niewielkie ilości wody w szkle wulkanicznym.
Jednakże te znikome wartości mogą być spowodowane okresem, z którego pochodzi badany materiał wulkaniczny. Gdy ok. 3 mld lat temu wybuchła lawa, jej temperatura mogła wynosić nawet do 7.000 stopni Celsjusza, co spowodowało prawie całkowite wyparowanie wody.
Aby stwierdzić, ile wody było pierwotnie w magmie, ekipa Saala zmierzyła jej stężenie, jak również stężenie innych związków chemicznych, np. chloru, w jądrze szklanych kul wulkanicznych. Następnie porównała wskaźniki stężenia na zewnętrznej powłoce, dzięki czemu mogli określić, jak szybko te związki ulatniały się.
Według naukowców płaszcz Księżyca posiada od 260 do 700 części wody na milion części badanego materiału. Dla porównania płaszcz ziemski zawiera od 500 do 1000 części na milion. Oznacza to, że Księżyc nie jest pozbawiony wody jak przez wiele lat sądzono.