Trwa ładowanie...
29-11-2015 16:50

Na Jasnej Górze zainaugurowano obchody 1050-lecia chrztu Polski

Przyjęcie przez Polskę chrztu w 966 r. było decyzją historyczną i historiotwórczą - ocenił podczas niedzielnej homilii na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, nawiązując do jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski.

Na Jasnej Górze zainaugurowano obchody 1050-lecia chrztu PolskiŹródło: fotolia, fot: wajan
d3b5mkm
d3b5mkm

W najważniejszym polskim sanktuarium w Częstochowie abp Gądecki mówił o znaczeniu przyjęcia chrztu. - Piśmiennictwo, architektura murowana, sztuka sakralna, nowy sposób zarządzania państwem - to były nowe elementy, które całkowicie odmieniły kraj Polan. Polska mogła od tego momentu w całej pełni korzystać z wcześniejszego, ponad tysiącsiedemsetletniego dziedzictwa kultury antycznej, a także z osiągnięć cywilizacyjnych europejskiej kultury chrześcijańskiej - podkreślił.

Hierarcha mówił też o niebezpieczeństwie prób usunięcia z naszej kultury wkładu chrześcijaństwa. Z utratą chrześcijańskiej pamięci wiąże się - jego zdaniem - lęk przed przyszłością.

- Niepokojącą oznaką tego jest między innymi wewnętrzna pustka dręcząca wielu ludzi i utrata sensu życia. Jednym z wyrazów i owoców tej egzystencjalnej udręki jest zwłaszcza dramatyczny spadek liczby urodzeń, zmniejszenie liczby powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego, trudności w podejmowaniu definitywnych wyborów życiowych - jeśli nie wprost rezygnacja - również w małżeństwie - mówił przewodniczący KEP.

d3b5mkm

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wskazał dążenie do narzucenia antropologii bez Boga. - Taki typ myślenia doprowadził do tego, że uważa się człowieka za absolutne centrum rzeczywistości, każąc mu w ten sposób - wbrew naturze rzeczy - zająć miejsce Boga - zaznaczył.

W takim kontekście pojawiają się - jak mówił - próby usunięcia z naszej kultury wkładu chrześcijaństwa, które wywarło przemożny wpływ na jej historyczny rozwój. - W takiej sytuacji potrzeba odkryć na nowo dar chrztu. - Trzeba - podobnie jak 1050 lat temu - na serio wyznać i głosić na nowo prawdę o Chrystusie, jedynym pośredniku między Bogiem a ludźmi i jedynym Odkupicielu świata. Trzeba nieustannie otwierać się z ufnością na Chrystusa i pozwalać Mu, aby nas odnawiał - podsumował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Narodowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski potrwają do listopada 2016 roku. W ramach jubileuszu 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze zostanie ponowiony Akt oddania Polski Matce Bożej. Świętowanie jubileuszu Chrztu Polski rozpoczęło się w minioną niedzielę listem pasterskim KEP.

W związku z przyszłoroczną rocznicą Chrztu Polski KEP zapowiada wiele wydarzeń o charakterze religijnym, kulturalnym i edukacyjnym. Centralne uroczystości odbędą się od 14 do 16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. Odbędą się wtedy m.in. plenarne obrady KEP.

d3b5mkm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5mkm
Więcej tematów