Trwa ładowanie...
d2ug3r2
IAR

Na co skarżą się pacjenci? Z danymi zapozna się sejm

Wzrasta liczba skarg kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta - wynika ze sprawozdania na temat przestrzegania praw pacjentów w Polsce. O ile w 2012 roku było ich 64 tysiące, to już rok później liczba ta wzrosła do 69 tysięcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na co skarżą się pacjenci? Z danymi zapozna się sejm
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d2ug3r2

Dokument zostanie przedstawiony podczas rozpoczynającego się dziś trzydniowego posiedzenia sejmu. Wcześniej zapoznała się z nim komisja zdrowia.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska powiedziała podczas posiedzenia komisji, że w 2013 roku, bo tego okresu dotyczy sprawozdanie, najwięcej, bo aż 82 procent skarg dotyczyło prawa do świadczeń zdrowotnych. Chodziło o leczenie nieodpowiadające wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, na przykład o odmowę wizyty domowej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nieprawidłowo prowadzonej listy oczekujących czy udzielenia świadczenia zdrowotnego bez zachowania należytej staranności. Pacjenci zgłaszali też przypadki odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego pomimo zagrożenia zdrowia i życia.

Dziedziny, w których najczęściej dochodziło do naruszeń praw pacjenta, to psychiatria, medycyna rodzinna oraz ginekologia i położnictwo.

d2ug3r2

W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia posła PiS Tomasza Latosa, powodem skarg pacjentów jest zła organizacja służby zdrowia, jej niedofinansowanie, i pogoń za osiąganiem wyników finansowych. - W tym wszystkim gubi się pacjenta - mówi Tomasz Latos.

Poseł uważa jednak, że prawa pacjentów są obecnie lepiej chronione niż w poprzednich latach. Jak mówi, coraz bardziej rozumiemy potrzeby pacjentów nie tylko medyczne, ale również te, które wynikają z prawa do intymności, czy z ochrony danych osobowych.

- Pytanie tylko w jakim tempie będziemy się tego wszystkiego uczyć. Temu ma służyć między innymi Rzecznik Praw Pacjenta. Ale powinna to być instytucja niezależna od Narodowego Funduszu Zdrowia i od ministra zdrowia - dodaje poseł Latos.

d2ug3r2

Podziel się opinią

Share
d2ug3r2
d2ug3r2
Więcej tematów