Świat"Na Białorusi trwa otwarta wojna z wolnością słowa"

"Na Białorusi trwa otwarta wojna z wolnością słowa"

Szefowa niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Żanna Litwina uznała, że akcja władz Białorusi przeciw niezależnym mediom to "otwarta wojna z wolnością słowa".

Żanna Litwina powiedziała, że operacji zakrojonej na tak wielką skalę przeciw niezależnym dziennikarzom jeszcze nigdy na Białorusi nie było. Myślę, że cel tych działań był jeden: postawić zapory na drodze niezależnej, niecenzurowanej informacji, przestraszyć dziennikarzy, którzy współpracują z zagranicznymi radiostacjami i telewizjami - mówiła.

Oczywiście to otwarta wojna z wolnością słowa - podkreśliła szefowa BAŻ.

Litwina dodała, że wciąż dość trudne jest podanie dokładnej liczby dziennikarzy, którzy podlegają rewizjom i przesłuchaniom. Według niej, w całym kraju jest ich kilkudziesięciu.

Ok. 20 dziennikarzy niezależnych mediów, głownie współpracujących z nadającą z Polski telewizją Biełsat zostało zatrzymanych przez białoruską milicję - poinformowała na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Biełsat TV Agnieszka Romaszewska.

Według przekazanych przez Biełsat wstępnych informacji, w godzinach przedpołudniowych KGB mogło zatrzymać około 20 dziennikarzy i współpracowników telewizji Biełsat, Radia Swoboda, Europejskiego Radia dla Białorusi oraz Radia Racja. Aresztowania i rewizje miały miejsce w Mińsku, Homlu, Witebsku, Brześciu, Pińsku, Mohylewie i Bobrujsku.

Jako powód podawana jest sprawa prokuratorska, która ma toczyć się przeciwko mieszkańcowi Grodna, który obecnie przebywa na emigracji w Niemczech. Jest on autorem rozmaitych, śmiesznych filmików rysunkowych dotyczących prezydenta Łukaszenki. Część z tych filmików była emitowana przez telewizję Biełsat i z tego co wiemy na prokuratorskich nakazach rewizji zamieszczona jest informacja, że rewizje przeprowadzane są w związku ze sprawą zniesławienia prezydenta - powiedziała Agnieszka Romaszewska. Oceniła, że ta sprawa jest pretekstem do zmasowanego ataku na dziennikarzy, którzy nie mają nic wspólnego z tymi rysunkami.

Dyrektor telewizji Biełsat wyraziła nadzieję, że pomocy prześladowanym dziennikarzom udzielą organizacje pozarządowe, fundacje zajmujące się pomocą osobom represjonowanym oraz polskie Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych, które finansuje działalność telewizji Biełsat.

Franek Wieczorka, działacz demokratycznej opozycji na Białorusi, przypomniał o wydarzeniach, które miały w tym kraju miejsce 25 marca. W ciągu ostatnich trzech dni Łukaszenka cofnął Białoruś o siedem lat. Ogłosił wojnę przeciwko niezależnemu dziennikarstwu, przeciwko elementarnym zasadom demokracji - powiedział Wieczorka. 25 marca milicja rozpędziła manifestację z okazji 90-lecia Białoruskiej Republiki Ludowej. W Mińsku manifestowało około trzech tysięcy osób, z których ponad setka trafiła do białoruskich więzień za "antypaństwową propagandę".

W niedzielę, 30 marca na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się koncert "Solidarni z Białorusią", organizowany w stolicy od trzech lat. Tegoroczny koncert to symbol sprzeciwu nie tylko wobec brutalnego postępowania Łukaszenki z opozycją demokratyczną, ale także wobec marginalizowania języka białoruskiego przez władze Białorusi. Stąd myśl przewodnia koncertu: "Włącz głos dla Białorusi".

Akcję co roku wspierają znani polscy artyści. Podczas tegorocznego koncertu wystąpią m.in. Justyna Steczkowska, Stanisław Soyka oraz Aga Zaryan. Na scenie pojawią się także znani aktorzy i ludzie kultury, którzy swą obecnością chcą podkreślić solidarność z Białorusinami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)