Trwa ładowanie...

MZ: jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem lekarzy POZ

Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem liderów organizacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy nie chcą zaakceptować naszych propozycji ws. finansowania podstawowej opieki zdrowotnej - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Share
MZ: jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem lekarzy POZ
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Hrechorowicz
d3a25yl

W czwartek kończą się konsultacje projektu zarządzenia NFZ ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej na 2015 r. Po południu przedstawiciele kierownictwa resortu zdrowia spotkali się w tej sprawie z lekarzami. Nie osiągnięto jednak porozumienia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ocenił, że propozycje resortu są racjonalne. Przypomniał, że w przyszłym roku przewidywane jest zwiększenie stawki za pacjenta z 96 zł do 136,20 zł. Jednocześnie jednak planowane jest zlikwidowanie wskaźników korekcji za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia (w ich przypadku obecnie stawka wzrasta trzykrotnie) oraz tzw. katarkowego (za pacjentów z chorobami układu oddechowego stawka powiększa się o 10 proc.).

d3a25yl

Neumann powiedział, że resort zaskoczony jest stanowiskiem liderów tej organizacji, którzy nie chcą zaakceptować propozycji MZ. Jego zdaniem liderom PZ nie chodzi o same stawki, ale o dodatkowe obowiązki, które zostaną nałożone na lekarzy. Projekt zarządzenia NFZ przewiduje, że stawka 136,20 zł jest stawką podstawową, a jeśli lekarz będzie wykonywał badania, będzie ona wyższa.

Dodatkowo, od połowy roku lekarze, którzy sprawozdawaliby badania diagnostyczne wykonywane pacjentom (tzw. po peselu), mieliby podniesioną stawkę, a ci, którzy zlecaliby odpowiednią liczbę tych badań - byliby premiowani jeszcze wyższą stawką.

d3a25yl

Podziel się opinią

Share
d3a25yl
d3a25yl
Więcej tematów