Muzułmański Związek Religijny chce pomagać uchodźcom
Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR),
najważniejsza organizacja wyznawców islamu w naszym kraju, chce
aktywniej włączyć się w rozwiązywanie problemów uchodźców tego
wyznania, którzy przebywają w Polsce.
Jak poinformował przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz, organizacja otrzymuje sygnały o problemach muzułmańskich uchodźców (np. z Czeczenii) związanych z ich wyżywieniem niezgodnym z zasadami islamu, możliwościami praktyk religijnych, w tym nauczania dzieci religii.
Dlatego zamierza zbierać materiały w tych sprawach i zabiegać o ich rozwiązanie. Miśkiewicz zapowiedział, że w imieniu MZR będzie zabiegał w instytucjach zajmujących się sprawami uchodźców w naszym kraju o działania.
Minęło 80 lat od założenia Związku, który 29 grudnia 1925 roku powstał w Wilnie. Rok 2006 ma być poświęcony jubileuszowym obchodom, zorganizowane zostaną wtedy m.in. wystawy, konferencje i seminaria na temat islamu. Będą też dni otwarte w zabytkowych meczetach na Podlasiu: w Bohonikach i Kruszynianach. Główne obchody planowane są na koniec maja.
Mufti Miśkiewicz uważa, że organizacja będzie musiała "zderzyć się" z takim współczesnym problemem, jakim jest napływ uchodźców wyznających islam i zapewnić wszystkim muzułmanom w Polsce opiekę religijną. Zaznaczył, że będzie to o tyle trudne, iż Związek działa na zasadzie społecznej i nie jest dotowany z budżetu.
Muzułmański Związek Religijny w RP działa poprzez sieć gmin muzułmańskich, których obecnie jest w Polsce osiem: w Białymstoku, Warszawie, Bohonikach, Kruszynianach, Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy i Gorzowie Wlkp.
Do MZR należy ok. 5 tys. osób; 75% z nich to muzułmanie pochodzenia tatarskiego. Jak powiedział PAP przewodniczący Miśkiewicz, inne działające w Polsce organizacje muzułmańskie, m. in. założone przez studentów arabskich, to stowarzyszenia skupiające w sumie 300-350 osób.
Stosunek państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego reguluje ustawa z 1936 roku. Była ona zmieniana po II wojnie światowej w związku ze zmianą terytorium państwa polskiego i siedziby Związku (z Wilna na Białystok). Po kilku latach konsultacji przygotowana została nowa ustawa, ale parlament poprzedniej kadencji nie zdążył jej uchwalić. Miałaby ona regulować działalność Związku według współczesnych standardów. Jest w niej m.in. zapis o powołaniu w Wojsku Polskim muzułmańskiego duszpasterstwa (imamatu), na wzór ordynariatu działającego przed wojną.
Liderzy MZR w RP szacują, że w kraju jest obecnie ok. 30 tys. wyznawców islamu. Większość z nich to uchodźcy, dyplomaci, studenci i biznesmeni z krajów islamskich. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim.