Muzułmanie u Benedykta XVI
Papież Benedykt XVI
przyjął w Domu Arcybiskupim w Kolonii przedstawicieli
niektórych wspólnot muzułmańskich w Niemczech. Zaapelował do
muzułmanów, aby razem z chrześcijanami zrobili wszystko, by
powstrzymać fanatyzm i falę terroryzmu. Obserwatorzy watykańscy
ocenili papieskie wystąpienie jako "niezwykle zaangażowane".
20.08.2005 | aktual.: 20.08.2005 19:21
W trwającym godzinę spotkaniu wzięło udział 20 muzułmanów, w tym trzy kobiety. Papież wyraził przekonanie, że dramatyczne doświadczenie przeszłości, w tym wojny prowadzone w imię Boga, powinny napawać obie strony wstydem i uchronić przed powtórzeniem tych samych błędów.
Mówiąc o niepokoju, jaki budzi szerzący się na świecie terroryzm, "niosący śmierć, zniszczenie, płacz i rozpacz", Benedykt XVI dodał, że sprawcy ataków dążą za wszelką cenę do pogorszenia stosunków między chrześcijanami a wyznawcami islamu. Odrzucił teorię "zderzenia cywilizacji".
Terroryzm - powiedział - to perwersyjny i okrutny wybór, depczący święte prawo do życia i fundamenty cywilizowanego współistnienia. Jeśli zdołamy razem oczyścić serca z niechęci, sprzeciwić się wszelkiej nietolerancji i przemocy, położymy kres fali okrutnego fanatyzmu. Zdaniem papieża jest to trudne, ale możliwe do wykonania zadanie.
Benedykt XVI przypomniał, że życie ludzkie jest święte zarówno dla chrześcijan, jak i dla muzułmanów. Dlatego - podkreślił - szacunek dla człowieka powinien być fundamentem porozumienia i przezwyciężenia sprzeczności kulturowych, dzięki którym zneutralizowana zostanie niszcząca siła ideologii.
Zapewniając o woli umacniania przyjaźni z wyznawcami innych religii papież mówił także o dramatycznej przeszłości stosunków chrześcijan i muzułmanów, w tym o wojnach wzniecanych w imię Boga. Pamięć o tych smutnych wydarzeniach powinna obudzić w nas wstyd, bo wiemy przecież dobrze, jakie okrucieństwa popełniono w imię religii. Ta nauka przeszłości musi pomóc nam uniknąć takich błędów - dodał papież.
Benedykt XVI przytoczył też słowa z deklaracji Soboru Watykańskiego II "O Stosunku Kościoła do Religii Niechrześcijańskich" na temat islamu: Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność.
Do przedstawicieli wspólnoty muzułmańskiej Benedykt XVI zaapelował o odpowiedzialność za wychowanie nowych pokoleń oraz nieuleganie lękowi i pesymizmowi. Dialog religijny i kulturowy chrześcijan i muzułmanów uznał za konieczność, która - jak oświadczył - przesądzi o przyszłości.
W Niemczech żyje ok. 3,2 mln muzułmanów. Ok. 2 mln z nich mają tureckie korzenie.