Muzułmanie dają "Rzeczpospolitej" dzień na przeprosiny
Przewodniczący Muzułmańskiego Związku
Religijnego w RP (MZR) Tomasz Miśkiewicz zażądał
publicznych przeprosin do redaktora naczelnego dziennika
"Rzeczpospolita", za publikację w sobotnim wydaniu gazety
karykatur Mahometa. Przedstawiciele związku zapowiedzieli, że jeżeli gazeta nie przeprosi do wtorku, związek złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
"W imieniu społeczności muzułmańskiej w Polsce żądam od pana publicznych przeprosin za obrazę naszych uczuć religijnych i zadośćuczynienia za poniesione przez społeczność muzułmańską rany duchowego cierpienia" - napisał Miśkiewicz w piśmie skierowanym do redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Grzegorza Gaudena.
Jak dodał przewodniczący Związku, wolność słowa nie może prowadzić do obrażania uczuć religijnych i prowokować do nienawiści. "Niczym nie można tego czynu uzasadnić, a próba jego uzasadnienia jest arogancją. Jesteśmy zaskoczeni, że tak szanowany dziennik w Polsce przejawił wobec wyznawców islamu wrogość, obrażając publicznie nasze uczucia religijne" - napisał Miśkiewicz.
"Polska jest krajem religijnym, wierzącym. Społeczeństwo jest wychowane w duchu tolerancji oraz szacunku dla innych. Tej tradycji nie ma pan prawa niszczyć i deptać. Pańskie poczynania kreują negatywny obraz Polski w krajach muzułmańskich" - dodał Miśkiewicz.
Jak powiedział, polscy wyznawcy islamu oczekują publicznych przeprosin od redakcji. Zapowiedział, że jeżeli ich nie będzie, we wtorek Muzułmański Związek Religijny w RP złoży do stołecznej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez "Rzeczpospolitą". Sam, jako osoba prywatna, też ma zamiar złożyć podobne zawiadomienie.
"Rz" zamieściła w sobotę dwa rysunki, które wzbudziły największe oburzenie muzułmanów. Na jednym z nich prorok apeluje do zamachowców-samobójców, by zaprzestali ataków, bo w niebie zabrakło już dla nich dziewic. Drugi przedstawia Mahometa z bombą w turbanie.
W sobotę Gauden podtrzymał stanowisko gazety. "Rz" zdecydowała się przedrukować karykatury, bo całkowicie odrzuca metody, do których odwołali się islamscy przeciwnicy publikacji. Wolności prasy trzeba bronić. Także wtedy, kiedy nie zgadzamy się z ich treścią.
Muzułmański Związek Religijny w RP obchodzi w tym roku 80-lecie istnienia. To organizacja apolityczna, zajmująca się organizacją życia religijnego i kulturalnego polskich muzułmanów.
Jego liderzy szacują, że do Związku należy ok. 5 tys. wyznawców islamu, głównie polscy Tatarzy. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce szacują na 25-30 tys. To przede wszystkim studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy z krajów muzułmańskich.