Trwa ładowanie...
10-09-2014 14:18

Muzeum historyczne organizuje "Dzień Pamięci Ofiar Gestapo"

W dniach 12 i 13 września Kraków będzie obchodził Dzień Pamięci Ofiar Gestapo. Na uczestników czekają wykłady, prezentacje, wystawy, gry terenowe i wycieczka.

Muzeum historyczne organizuje "Dzień Pamięci Ofiar Gestapo"Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
d2udusd
d2udusd

Tegoroczna edycja poświęcona będzie aresztowanym podczas II wojny światowej krakowskim duchownym katolickim oraz braciom zakonnym, dlatego też patronem uroczystości został o. Marceli Pasiecznik. Zakonnik z klasztoru Reformatów został zatrzymany przez Gestapo w 1944 roku. Był przesłuchiwany w siedzibie przy ul. Pomorskiej i po miesięcznym pobycie w więzieniu Montelupich został przewieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg, a następnie Dachau.

Obchody rozpoczną się w piątek, 12 września, o godz. 9:00 od mszy w kościele św. Szczepana. Następnie odbędzie się uroczysty apel ku czci ofiar gestapo z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej.

O godz. 11:00 rozpocznie się gra terenowa "Kraków świętych i żołnierzy" przeznaczona dla uczniów szkół wraz z nauczycielami oraz uczestników indywidualnych. Celem drużyn będzie zaangażowanie się w działania na rzecz najbardziej zagrożonych mieszkańców Krakowa, a także zapoznanie się z codziennymi problemami życia pod okupacją niemiecką. Aby wziąć udział w grze należy zgłosić się do 10 września na stronie www.mhk.pl.

Również w piątek odbędzie się sesja "Czym jest dziś wychowanie do wartości?" oraz wernisaż wystawy plenerowej "Cierpienie za wiarę i ojczyznę".

d2udusd

W sobotę, 13 września, można wziąć udział w bezpłatnej wycieczce autobusowej do Rudawy. Będzie tam można zwiedzić Schron Regelbau 668, zachowane poniemieckie umocnienia schronów bojowych z okresu II wojny światowej oraz obiekty fortyfikacyjne. Na zakończenie odbędzie się ognisko dla uczestników wycieczki. Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających MHK.

Natomiast w Krakowie o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie z Teresą Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która wygłosi wykład pt. "Krakowscy księża w obozie koncentracyjnym Auschwitz". O godz. 11:45 Tomasz Stachów z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przedstawi prezentację założeń wystawy czasowej "Krakowski Kościół Katolicki 1939-1945". O godz. 12:45 zapraszamy także na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Cierpienie za wiarę i ojczyznę". Obchody zakończy spacer pt. "Konspiratorzy w habitach" o godz. 16:00.

Na wszystkie wydarzenia podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Gestapo zapraszają: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.mhk.pl.

d2udusd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2udusd
Więcej tematów