Trwa ładowanie...
d2i41rk

Muzeum historyczne organizuje "Dzień Pamięci Ofiar Gestapo"

W dniach 12 i 13 września Kraków będzie obchodził Dzień Pamięci Ofiar Gestapo. Na uczestników czekają wykłady, prezentacje, wystawy, gry terenowe i wycieczka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzeum historyczne organizuje "Dzień Pamięci Ofiar Gestapo"
(Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
d2i41rk

Tegoroczna edycja poświęcona będzie aresztowanym podczas II wojny światowej krakowskim duchownym katolickim oraz braciom zakonnym, dlatego też patronem uroczystości został o. Marceli Pasiecznik. Zakonnik z klasztoru Reformatów został zatrzymany przez Gestapo w 1944 roku. Był przesłuchiwany w siedzibie przy ul. Pomorskiej i po miesięcznym pobycie w więzieniu Montelupich został przewieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg, a następnie Dachau.

Obchody rozpoczną się w piątek, 12 września, o godz. 9:00 od mszy w kościele św. Szczepana. Następnie odbędzie się uroczysty apel ku czci ofiar gestapo z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej.

O godz. 11:00 rozpocznie się gra terenowa "Kraków świętych i żołnierzy" przeznaczona dla uczniów szkół wraz z nauczycielami oraz uczestników indywidualnych. Celem drużyn będzie zaangażowanie się w działania na rzecz najbardziej zagrożonych mieszkańców Krakowa, a także zapoznanie się z codziennymi problemami życia pod okupacją niemiecką. Aby wziąć udział w grze należy zgłosić się do 10 września na stronie www.mhk.pl.

d2i41rk

Również w piątek odbędzie się sesja "Czym jest dziś wychowanie do wartości?" oraz wernisaż wystawy plenerowej "Cierpienie za wiarę i ojczyznę".

W sobotę, 13 września, można wziąć udział w bezpłatnej wycieczce autobusowej do Rudawy. Będzie tam można zwiedzić Schron Regelbau 668, zachowane poniemieckie umocnienia schronów bojowych z okresu II wojny światowej oraz obiekty fortyfikacyjne. Na zakończenie odbędzie się ognisko dla uczestników wycieczki. Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających MHK.

Natomiast w Krakowie o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie z Teresą Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która wygłosi wykład pt. "Krakowscy księża w obozie koncentracyjnym Auschwitz". O godz. 11:45 Tomasz Stachów z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przedstawi prezentację założeń wystawy czasowej "Krakowski Kościół Katolicki 1939-1945". O godz. 12:45 zapraszamy także na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Cierpienie za wiarę i ojczyznę". Obchody zakończy spacer pt. "Konspiratorzy w habitach" o godz. 16:00.

Na wszystkie wydarzenia podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Gestapo zapraszają: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.mhk.pl.

d2i41rk

Podziel się opinią

Share
d2i41rk
d2i41rk
Więcej tematów