Muzeum Auschwitz-Birkenau kupuje nuty obozowej orkiestry
Zakup zbioru 81 zeszytów nutowych,
służących kapeli więźniarskiej w KL Auschwitz, finalizuje
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zbiór zaoferował placówce
polski kolekcjoner - poinformował rzecznik muzeum Jarosława Mensfelta.
Zbiór zawiera nuty dla różnych instrumentów. Wśród nich znajdują się utwory Giuseppe Verdiego, Josefa Rixnera, Carla Robrechta, Waltera Jaegera, Heinricha Sterckera i Franz von Suppe. Wszystkie zestawy są opatrzone oryginalną pieczęcią orkiestry obozowej. Niektóre z nich są kopiowane ręcznie i posiadają sygnatury więźniów w postaci ich numerów obozowych oraz dat - powiedział Mensfelt.
Szef działu zbiorów muzeum, Igor Bartosik, powiedział, że nuty zaoferował do sprzedaży kolekcjoner, który obecnie mieszka w południowo-zachodniej Polsce. Zakup zaproponował placówce, choć zainteresowani nimi byli także inni kolekcjonerzy.
Wstępne katalogowanie zbioru wykazało, że nuty pochodzą w większości z połowy 1943 roku. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że należały do orkiestry obozowej w obozie macierzystym Auschwitz I - powiedział Bartosik.
Zaznaczył, że dotychczas w zbiorach znajdują się m.in. zeszyty, które tuż po wyzwoleniu znaleźli mieszkańcy Oświęcimia. Są także zeszyty nutowe przekazane przez szkołę muzyczną w Łodzi, gdzie trafiły tuż po wojnie ze specjalnego urzędu zajmującego się zagospodarowaniem porzuconego mienia poniemieckiego.
Ewa Kuźma w pracy doktorskiej "Życie kulturalne w KL Auschwitz", napisanej w 1997 roku na Uniwersytecie Śląskim, wspomniała, że pierwszy koncert z udziałem siedmiu więźniów-muzyków odbył się 6 stycznia 1941 roku. Obozowa orkiestra bardzo szybko się rozrastała. W składzie 15-osobowym zaczęła grać marsze idącym kolumnom. W maju 1942 roku z orkiestry dętej, liczącej 100-103 więźniów, wyłonił się 71-osobowy zespół symfoniczny.
Kuźma napisała, że do czasu wywiezienia muzyków z obozu w październiku 1944 roku, w orkiestrze znajdowali się głównie Polacy oraz kilku Rosjan, Czechów i Niemców. Później na ich miejsce werbowano Żydów z ciągle napływających transportów. Obozowa orkiestra w obozie macierzystym Auschwitz pomagała w tworzeniu się zespołów muzycznych w Birkenau w 1942 roku i Monowitz w 1943 roku.