Muzealnicy z Muzeum Auschwitz-Birkenau szkolą się we Włoszech
Ośmiu przewodników i pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau weźmie udział w kursie we Włoszech. Wykładowcy przybliżą im m.in. historię zagłady włoskich Żydów.
Pracownik Muzeum Jadwiga Pinderska-Lech powiedziała, że w szkoleniu wezmą udział przewodnicy, którzy na co dzień oprowadzają po byłym KL Auschwitz grupy włoskie. Towarzyszyć im będą także pracownicy miejsc pamięci z terenu Włoch: obozów Fossoli di Carpi i Trieście.
Wykładowcy pochodzą z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Szkolenie zostało sfinansowane między innymi z funduszy rządu włoskiego.
W latach 1943-1944 do KL Auschwitz wywieziono około 7,5 tysiąca Żydów z Włoch. Pomimo sojuszu z Hitlerem faszystowski reżim Mussoliniego do 1943 roku stanowczo odmawiał wydania Żydów z Włoch i terenów przez nie okupowanych.
Dopiero po obaleniu ekipy Duce i proklamowaniu - we wrześniu 1943 roku - zawieszenia broni przez nowy rząd Badoglio, Niemcy zajęli północne i środkowe Włochy. Żydów aresztowano.
Pierwszy transport, około tysiąca mężczyzn, kobiet i dzieci, trafił do Auschwitz z Rzymu 23 października 1943 roku. Do pracy wybrano 196 osób. Pozostałych zgładzono. Cztery transporty wyjechały także z obozu Fossoli di Carpi założonego przez włoskich faszystów w grudniu 1943 roku i przejętego przez Niemców na przełomie lutego i marca 1944 roku.