Muzea Kremla kończą 200 lat
Muzea Kremla kończą w piątek 200 lat. W związku z rocznicą dyrekcja placówki zapowiedziała specjalne wystawy poświęcone historii Rosji, rosyjskich carów i ich sąsiadów.
Na wtorkowych uroczystościach otwarcia jubileuszu w Wielkim Pałacu Kremlowskim prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił wartość muzeów dla rosyjskiej kultury. Na ceremonii obecny był Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II, a także dyrektorzy: paryskiego Luwru Henri Loyrette i petersburskiego Ermitażu - Michaił Piotrowski.
Rozmach przedsięwzięcia jest tak wielki, że UNESCO wpisało obchody na listę swoich tegorocznych oficjalnych imprez jubileuszowych, obok 250-lecia urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta i 400. rocznicy urodzin Rembrandta.
Kremlowskie muzea znajdują się w gmachu wybudowanym w 1806 roku przez cara Aleksandra I Romanowa. Obecnie posiadają jedne z najbogatszych na świecie zbiorów skarbów i rzemiosła artystycznego. Wśród nich znajduje się złota Korona Monomacha, jedna z oznak władzy carów rosyjskich, a także liczne polonica.
W związku z 200-leciem ich powstania na pewien czas do Rosji powróci wiele carskich klejnotów koronnych, głównie brylantów, sprzedanych w latach 20. XX wieku na Zachód przez komunistyczne władze Związku Radzieckiego. Na tę wystawę zatytułowaną "Rosyjscy Imperatorowie i Zbrojownia" z Londynu przyjadą m.in. ozdoby carycy Katarzyny II.
W maju na Kreml trafi "Gabinet kosztowności Augusta II Mocnego", elektora Saskiego i króla Polski - kolekcja arcydzieł sztuki jubilerskiej, które obecnie stanowią część zbiorów drezdeńskiego muzeum Gruenes Gewoelbe.
Na jesień natomiast muzea kremlowskie zapowiadają m.in. wystawienie kosztowności przechowywanych w Ermitażu; będzie to prezentacja różnorodnych dzieł sztuki - od starożytnych scytyjskich jeleni i panter, aż do wyrobów Karla Faberge.