Trwa ładowanie...
dojpeaw
IAR

Mustafa Dżemilew: na Krymie jest 40 tys. rosyjskich żołnierzy

Rosyjska militaryzacja Krymu postępuje. Według długoletniego przewodniczącego Medżlisu (parlamentu Tatarów krymskich) - Mustafy Dżemilewa, Rosja koncentruje na półwyspie przy granicy z Ukrainą kolejnych żołnierzy.
Share
Mustafa Dżemilew: na Krymie jest 40 tys. rosyjskich żołnierzy
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
dojpeaw

W rozmowie z ukraińskim kanałem 5, Dżemilew mówił, że rosyjskie wojsko pracuje też przy odbudowie poradzieckiej infrastruktury, w tym kompleksu rakietowego koło Jałty.

- Tam jest minimum 40 tysięcy żołnierzy, na granicy jest ich coraz więcej. W Dżankoj stacjonuje 60 samolotów bojowych, skierowanych w stronę Ukrainy - mówił Dżemilew.

Ukraiński polityk i deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy po zajęciu Krymu przez Rosję otrzymał od władz okupacyjnych zakaz przyjazdu na półwysep.

dojpeaw

Czołgi i wyrzutnie Grad, zatrzymani separatyści

W środę rzecznik sztabu operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko powiedział, że separatyści we wschodniej Ukrainie przegrupowują swoje wojska. - Zanotowano przemieszczenie do Nowoazowska dużej liczby czołgów i wyrzutni Grad - mówił.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu kilku separatystów: pięciu w Mariupolu i dwóch w obwodzie charkowskim. Zatrzymano także 10 bojówkarzy Donieckiej Republiki Ludowej, którzy mieli brać udział w walkach o okolice Debalcewe.

800 naruszeń zawieszenia broni

dojpeaw

Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, powołując się na dane OBWE, poinformował w europarlamencie, że uzgodnione 12 lutego zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy zostało naruszone ponad 800 razy.

Podsumowując ustalenia nieformalnego szczytu Unii z 12 lutego, Tusk powiedział, że UE dała szansę kruchemu porozumieniu z Mińska w sprawie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

- Ciągle mamy nadzieję, że pokój, niepodległość, suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy będą mogły zostać odbudowane tak szybko, jak to możliwe - mówił.

Wcześniej amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział, że ani Rosja, ani prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy nie respektują zawieszenia broni, które sami podpisali.

dojpeaw

Źródło: IAR, PAP, WP

Zobacz również wideo: Niemcy szkolili rosyjskich żołnierzy przed wyjazdem na Krym?

dojpeaw

Podziel się opinią

Share
dojpeaw
dojpeaw
Więcej tematów