Trwa ładowanie...
d2wc0ij
d2wc0ij
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mułła Mohammed Omar prawdopodobnie nie żyje

Biały Dom oświadczył w środę, że są mu znane doniesienia o śmierci lidera afgańskich talibów mułły Omara i uważa je "wiarygodne". Rzecznik Białego Domu Eric Schultz powiedział, że doniesienia są dalej badane przez amerykański wywiad. Jednak rzecznik Talibów Qariy Yousef Ahmadi powiedział Sky News, że te doniesienia nie są prawdziwe. - Z informacji, jakie posiadam, wynika, że Mułła Omar żyje i nadal stoi na czele naszego ruchu - stwierdził.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2wc0ij

Informację o tym, że mułła Mohammed Omar nie żyje od ponad dwóch lat potwierdziła także w środę kancelaria prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego.

"Rząd, opierając się na wiarygodnych danych, potwierdza, że mułła Mohammad Omar, lider talibów, zmarł w kwietniu 2013 roku w Pakistanie" - głosi oświadczenie pałacu prezydenckiego.

Wcześniej rzecznik Dyrektoriatu Bezpieczeństwa Afganistanu (agencji wywiadu) Abdul Hasib Sediki powiedział, że przywódca afgańskich talibów mułła Mohammed Omar nie żyje od ponad dwóch lat. "Oficjalnie potwierdzamy, że nie żyje" - powiedział agencji AP. Hasib Sediki oświadczył, że mułła Omar zmarł w szpitalu w pakistańskim mieście Karaczi w kwietniu 2013 roku.

d2wc0ij

Nie jest jasne, jak pisze Associated Press, dlaczego wiadomość o śmierci Omara pojawia się dopiero teraz, a jej potwierdzenie następuje dwa dni przed planowaną w Pakistanie drugą turą rozmów przedstawicieli władz Afganistanu z talibami.

W oświadczeniu kancelarii prezydenta Afganistanu podkreślono, że władze w Kabulu uważają, iż obecnie negocjacje pokojowe mają bardziej utorowaną drogę niż dawniej; zaapelowały do wszystkich grup zbrojnych opozycji o wykorzystanie okazji i przyłączenie się do procesu pokojowego.

Wiadomość o tym, że mułła Omar zmarł dwa lata temu w Pakistanie z powodu choroby podał cytowany przez agencję dpa przedstawiciel rządu w Kabulu. Pragnący zachować anonimowość urzędnik zapewniał, że Kabul ma "potwierdzenie od władz pakistańskich i ze źródeł talibskich".

Portal BBC News przypominał wcześniej, że w przeszłości pojawiały się informacje o śmierci Omara, lecz tym razem doniesienie to po raz pierwszy zostało potwierdzone przez wysokiej rangi źródła we władzach Afganistanu.

Mułła Omar ukrywał się od czasu kierowanej przez USA interwencji w Afganistanie w 2001 roku; uciekł wówczas przed Amerykanami do Pakistanu. W minionych latach talibowie publikowali oświadczenia, które - jak podawano - wystosował ich przywódca. Za jego głowę Amerykanie wyznaczyli nagrodę w wysokości 10 mln dolarów.

d2wc0ij

Podziel się opinią

Share

d2wc0ij

d2wc0ij
Więcej tematów