Mucha: nieodwołalnie 22% VAT na sprzęt przeciwpożarowy
Od 2004 r. nieodwołalnie obowiązywać
zacznie 22-proc. stawka VAT na zakup sprzętu przeciwpożarowego i
odzieży ochronnej ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej -
poinformowała w Sejmie wiceminister finansów Elżbieta
Mucha.
13.11.2003 | aktual.: 13.11.2003 12:40
Mucha odpowiadała na pytania posłów Władysława Stępnia i Andrzeja Zająca (SLD), którzy dociekali "dlaczego rząd zamierza zarabiać na strażakach, którzy służą społeczeństwu za przysłowiowe 'Bóg zapłać'". Dotychczas bowiem VAT na zakupy ochrony przeciwpożarowej wynosił 0%. Posłowie podnosili także, że rząd zamierzał opodatkować dochody straży pożarnych 19-proc. podatkiem.
W środę ok. 100 strażaków protestowało przeciwko tym planom przed Sejmem i kancelarią premiera. Jak poinformowała Mucha, nie ma możliwości przedłużenia obniżonej zero-procentowej stawki VAT dla jednostek ochrony pożarowej.
"Za kilka miesięcy Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej i musimy dostosować nasze przepisy do przepisów europejskich" - wyjaśniła wiceminister. "Jedna z dyrektyw mówi o tym, że nie można stosować stawek preferencyjnych do towarów przeznaczonych na przybory ochrony przeciwpożarowej" - dodała.
Mucha przypomniała też, że w środę Sejm uchwalił zachowanie zwolnienia od opodatkowania Ochotniczych Straży Pożarnych. Jak wyraził się Stępień, "sympatycy strażaków" w Sejmie chcieliby, by VAT na sprzęt przeciwpożarowy od przyszłego roku wynosił 7%.
W Polsce funkcjonuje 18,5 tys. ochotniczych straży pożarnych w tym 16,5 tys. jednostek OSP nie prowadzi działalności gospodarczej. Straż pożarna zrzesza przeszło 500 tys. czynnych strażaków i około 170 tys. strażaków honorowych.