PolskaMTK chcą zapłacić w ratach za rozbiórkę hali

MTK chcą zapłacić w ratach za rozbiórkę hali

Międzynarodowe Targi Katowickie (MTK) chcą
zapłacić w ratach za rozbiórkę hali, która zawaliła się w styczniu
tego roku, zabijając 65 osób. Na prace porządkowe po tragedii
Skarb Państwa wydał 1,8 mln zł. Należność uregulują nowe władze
Targów. W środę wybrano prezesa MTK. O zawartym w środę kompromisie w sprawie zapłaty za rozbiórkę poinformowały służby prasowe wojewody.

Jak podała rzeczniczka wojewody Marta Malik, nowe władze MTK mają w jak najszybszym terminie przedstawić oficjalne i kompleksowe stanowisko, jak spłacić kwotę przeznaczoną z budżetu państwa na prace zabezpieczająco-porządkowe po tragedii.

Reprezentujący MTK Piotr Kubica oraz prawnik Targów mówili wicewojewodzie śląskiemu Wiesławowi Maśceáo problemach ze spłatą wyasygnowanej przez państwo kwoty na zabezpieczenie terenu po hali.

Po aresztowaniu członków poprzedniego zarządu oraz zamknięciu terenu wystawienniczego spółka MTK nie zarabiała. Dzierżawa terenu oraz płatności miesięczne MTK znacznie pogorszyły sytuację finansową spółki. Dodatkowo na terenie Targów inspektor nadzoru budowlanego zakwestionował dopuszczenie do użytkowania hale nr 3 i 11 ze względu na widoczne pęknięcia i ugięcia w poszyciu dachu.

Przedstawiciele spółki rozwiązanie tej trudnej sytuacji widzą wázawarciu kompromisu ze Skarbem Państwa i przedstawieniem planu spłaty należności w ciągu kilku lat oraz zapytaniem czy można negocjować wysokość rachunku za wykonane prace. Kubica zapewnił Maśkę, że po zapoznaniu się z finansami spółki przekaże wicewojewodzie swoje stanowisko w sprawie spłaty 1,8 mln zł.

Maśka podkreślał na spotkaniu, że decyzja wojewody przyznająca dotację na zabezpieczenie terenu po zawalonej hali jest w świetle prawa administracyjnego prawomocna i tylko tą drogą może być uchylona. Dlatego rozmowy mogą jedynie dotyczyć formy spłaty zadłużenia przez MTK.

Wicewojewoda podkreślał, że Skarb Państwa nie chce działać na niekorzyść MTK, ale odzyskać wyasygnowaną z budżetu kwotę. Maśka wskazał też na spotkaniu, że przedstawiciele Targów powinni rozważyć, w jaki sposób upamiętnić miejsce tragedii.

W środę po południu rada nadzorcza wybrała na prezesa MTK Kubicę, który rozmawiał z wicewojewodą Maśką na temat zapłaty za rozbiórkę. Kubica to wieloletni pracownik Targów, niegdyś ich rzecznik prasowy, a ostatnio dyrektor do spraw sprzedaży. Od środy tworzy on jednoosobowy zarząd.

Po wyborze na stanowisko prezesa Kubica powiedział PAP, że w tej chwili nie ma już przeszkód, by MTK zorganizowały w Spodku XXI targi budownictwa "Targbud" oraz towarzyszące im "Ecodom" i "Intereco". Wcześniej, z powodu aresztowania poprzedniego zarządu, sprawa pozostawała w zawieszeniu i nie można było podpisać stosownych umów. Targi mają się odbyć w dniach 12-14 maja.

Kubica powiedział, że będzie się starał, by na terenie MTK znów mogły się odbywać imprezy targowe. Zaznaczył, że na składanie deklaracji, kiedy mogłoby to nastąpić jest dziś jeszcze za wcześnie. Mam świadomość, że na spółkę będzie się jeszcze długo patrzyło przez pryzmat tragedii, która wydarzyła się na początku roku - powiedział Kubica.

Katastrofa na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich 28 stycznia pochłonęła 65 ofiar. Wśród nich było sześciu obcokrajowców: dwóch Czechów, dwóch Słowaków, Belg i Niemiec. W katastrofie zostało rannych 141 osób.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)