PolskaMsza w Internecie

Msza w Internecie

Już nie tylko można porozmawiać ze
spowiednikiem przez Internet czy zamówić mszę przez sieć, płacąc
kartą kredytową. Coraz więcej polskich parafii transmituje msze
online, a wiernych, którzy w nich uczestniczą, z tygodnia na
tydzień przybywa, informuje "Metro".

Transmitujemy co niedzielę trzy msze na naszej stronie parafialnej. Cieszą się one coraz większą popularnością - opowiada ks. Marek Izydorczyk, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. Parafia ks. Marka była jedną z pierwszych w Polsce, która zdecydowała się transmitować w Internecie niedzielną eucharystię.

Gdy dwa lata temu pierwsi parafianie, zamiast iść w niedzielę do kościoła, logowali się na parafialnej stronie (www.michal.org.pl), ci bardziej konserwatywni wierni pukali się w czoło. Jednak dziś nikogo już w Polsce nie dziwi msza przez Internet, a parafii, które transmitują w sieci swoje niedzielne nabożeństwa, jest już kilkadziesiąt.

Ks. Izydorczyk to prawdziwy prekursor innowacji w Kościele: wdrożył w parafii internetowe koło żywego różańca, wysyła wiernym SMS-y z fragmentami Ewangelii._ Przychodzili do mnie parafianie, którzy narzekali, że wyjeżdżając na wakacje, tracą możliwość uczestnictwa we mszy parafialnej. Prosili, że może bym tak zaczął transmitować mszę w sieci..._

Transmisja obrazu z kościoła św. Michała Archanioła rozpoczyna się 15 min przed każdą mszą i wygasa 15 min po niej. Podczas internetowych transmisji mamy już wejścia z 30 krajów świata, m.in. Tajlandii, Nowej Zelandii czy Wysp Bożego Narodzenia. Wejść jest oczywiście więcej w wakacje i święta - opowiada._ Jakość obrazu z kamerki internetowej nie jest doskonała, ale słowa wypowiadane spod ołtarza słychać bardzo dobrze, bo podłączyliśmy nagłośnienie kościelne bezpośrednio do komputera_ - objaśnia ks. Izydorczyk.

Wiele parafii idzie jeszcze dalej: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu na swoich stronach internetowych (www.mbludzm.pl) oprócz księdza odprawiającego mszę przy ołtarzu transmituje także w Internecie obraz wiernych w ławkach, a malutka parafia Świętej Trójcy w Koszęcinie (www.koszecin.pl/trojca) zainstalowała dodatkową kamerę internetową przed wejściem do świątyni: To był świetny pomysł, bo dzięki temu mogę sprawdzić, czy mój synek faktycznie jest na mszy, czy może stoi z kolegami przed wejściem do kościoła - mówi mama 11-letniego Mateuszka.

Uszczypliwi pytają - a jak przez Internet dać na tacę? Znaleziono sposób i na to: większość parafii, które transmitują msze, na swoich stronach podaje numer konta, na które wierni mogą wpłacać "co łaska". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)