Trwa ładowanie...
26-04-2015 15:03

MSZ: ruszyła infolinia ws. Polaków w Nepalu

W niedzielę MSZ uruchomiło specjalną infolinię w sprawie trzęsień ziemi, do jakich doszło w Nepalu. Jednocześnie ministerstwo podkreśla, że "na chwilę obecną" nie ma potwierdzonych informacji, by wśród ofiar kataklizmu byli Polacy.

MSZ: ruszyła infolinia ws. Polaków w NepaluŹródło: PAP/EPA, fot: Narendra Shrestha
d3y57h1
d3y57h1

"W związku z wstrząsami sejsmicznymi, do których doszło w ciągu ostatnich 48 godzin w Nepalu, w MSZ uruchomiono w niedzielę o godz. 14 specjalną infolinię dla bliskich polskich turystów, którzy mogą przebywać w tym regionie" - poinformował resort w komunikacie.

Informacje można uzyskać pod numerem (+48) 225238880. Przy telefonie dyżurują pracownicy departamentu konsularnego MSZ.

Jednocześnie MSZ podkreśla, że "na chwilę obecną nie ma potwierdzonych informacji, by wśród ofiar ostatnich trzęsień ziemi w Nepalu byli obywatele polscy".

Dwóm polskim himalaistom, którzy znajdują się w bazie pod Mount Everestem nic się nie stało. To Jarosław Gawrysiak oraz Paweł Michalski, którzy biorą udział w ekspedycji "6 Summits Challenge". W wiadomości na swoim profilu na Facebooku Michalski napisał: "Jesteśmy cali cali i zdrowi. Mieliśmy wiele szczęścia... niestety nie wszyscy mieli go tyle co my... Jest wiele zniszczeń i ofiar. Ciężko w kilku słowach opisać to co się tu dzieje…".

d3y57h1

300 tys. zagranicznych turystów

Łącznie w Nepalu było 300 tysięcy zagranicznych turystów, kilkuset na Mount Everest. Jak podało MSZ Austrii, w Nepalu przebywało około 250 obywateli tego kraju, ale brak doniesień, by ktoś z nich ucierpiał.

Według obecnych danych nie ma również ofiar wśród obywateli Belgii, Francji, Litwy, Polski, Rosji, Rumunii i Szwecji - powiadomiły te kraje. W czasie trzęsienia ziemi przebywało w Nepalu około 500 Francuzów, 19 Rumunów, 25 Litwinów i około 40 Szwedów.

Zginął w Nepalu obywatel Estonii - podało MSZ w Tallinie. Spośród około 30 obywateli Estonii udało się skontaktować z 25; trwają starania, by wyjaśnić sytuację czterech dalszych osób - oświadczyło ministerstwo. Media łotewskie przekazały, że w Nepalu było w czasie trzęsienia 41 obywateli tego kraju i cztery osoby są zaginione.

Jak poinformowało MSZ Bangladeszu, w Nepalu nie zginął żaden z obywateli tego kraju, ale w samym Bangladeszu w wyniku wstrząsów zginęły cztery osoby. Również nikt z obywateli Indii nie zginął w samym Nepalu, niemniej w Indiach liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła około 60. Indie ewakuowały z Nepalu blisko 800 swych obywateli.

d3y57h1

Zginęło w Nepalu czterech obywateli Chin, a 10 zostało rannych - podała ambasada Chin w Katmandu. MSZ Indonezji wciąż usiłuje skontaktować się z 18 swoimi obywatelami. W czasie sobotniego trzęsienia w Nepalu było 34 Indonezyjczyków.

Ambasada Izraela zdołała dotąd skontaktować się z czterystoma spośród około 600 Izraelczyków przebywających w Nepalu. Również Japonia, choć nie ma informacji o zabitych lub rannych rodakach, wciąż weryfikuje informacje na temat miejsca ich pobytu.

Obywatele Malezji, w tym grupa alpinistów, nie ucierpieli w trzęsieniu, podobnie jak dwóch obywateli Filipin - powiadomiły te kraje.

d3y57h1

Korea Południowa ze swej strony poinformowała o trzech rannych rodakach. Ogółem w Nepalu mieszka na stałe 650 Koreańczyków, a w czasie trzęsienia ziemi przebywało tam około tysiąca koreańskich turystów.

Informacji na temat swych obywateli w Nepalu nie udzieliły dotąd: Wielka Brytania, Niemcy i Włochy.

Polscy ratownicy

Z Warszawy odleciała w niedzielę grupa 6 ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która ma pomagać poszkodowanym w trzęsieniu. Na wylot do Katmandu, który ma nastąpić jeszcze w niedzielę, oczekuje grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR, w skład której wchodzi 81 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Start opóźnia się z powodu występujących w Nepalu wstrząsów wtórnych i niejasnej sytuacji na lotnisku w nepalskiej stolicy.

d3y57h1

Bilans ofiar sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu sięgnął już ponad 3,7 tys. zabitych, jest ponad 5 tysięcy rannych. Liczba ofiar wciąż rośnie.

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił w sobotę przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Nastąpiło także kilkanaście słabszych wstrząsów wtórnych. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj