Trwa ładowanie...
d2xakxt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Rosji: elementy tarczy antyrakietowej USA w Polsce i Rumunii naruszają układ z 1987 roku

• Moskwa: wyrzutnie rakietowe są zakazane przez INF
• Chodzi o układ o likwidacji rakiet średniego zasięgu
• Raport o polityce zagranicznej Rosji krytykuje też decyzje NATO
• Dokument zawiera również analizę działań Polski wobec Rosji
• "W Polsce nadal trwała kampania antyrosyjska na dużą skalę"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antyrakieta SM-3 Block 1A
Antyrakieta SM-3 Block 1A (Wikimedia Commons, Fot: U.S. Navy)
d2xakxt

"Głębokie zaniepokojenie wywołuje rozmieszczenie w grudniu na bazie tarczy antyrakietowej w Rumunii, a w perspektywie - w Polsce, wyrzutni rakietowych; ich pojawienie się na lądzie jest zabronione na mocy układu o likwidacji rakiet średniego zasięgu (INF)" - oznajmiło rosyjskie MSZ w raporcie o polityce zagranicznej Rosji w 2015 roku.

Dokument został opublikowany na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej.

We fragmencie dotyczącym NATO rosyjskie MSZ oceniło, że w 2015 roku Sojusz "kontynuował destrukcyjny kurs mający na celu powstrzymywanie Rosji, przyjęty na szczycie w Walii w 2014 roku, pod pretekstem wydarzeń na Ukrainie".

d2xakxt

Resort spraw zagranicznych FR wskazał, że NATO prowadziło działania zmierzające do "zwiększania obecności wojskowej i rozwijania wojskowej infrastruktury w krajach Europy Wschodniej i państwach bałtyckich". W opinii MSZ Rosji, "znacząco wzrosła liczba i intensywność manewrów Sojuszu i jego krajów członkowskich na wschodniej flance NATO".

W raporcie jest również mowa o Polsce. MSZ FR konstatuje, że "mimo zmiany prezydenta i rządu" pozostaje ona "jednym z najbardziej aktywnych zwolenników utrzymania i zaostrzenia sankcji" wobec Rosji.

Zdaniem MSZ Rosji w Polsce "nadal trwała kampania antyrosyjska na dużą skalę". W ocenie rosyjskiego MSZ obciążeniem w rozwijaniu relacji bilateralnych były "podejmowane przez stronę polską próby upolityczniania spornych kwestii we wspólnej historii". W raporcie skonstatowano również, że Warszawa wszczęła "wojnę" z radzieckimi miejscami pamięci. "Z naszej strony dawano zdecydowany publiczny odpór tym zjawiskom i działaniom" - podkreśliło MSZ Rosji.

Moskwa utrzymuje, że rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie niesie za sobą realne ryzyko dla rosyjskich sił odstraszania nuklearnego. Ocenia, że wyrzutnie w Polsce i Rumunii naruszałyby układ INF, ponieważ mogą służyć również do wystrzeliwania pocisków manewrujących średniego zasięgu.

d2xakxt

Kreml niejednokrotnie groził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej w Europie, Moskwa odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń, a także zastosuje kontrposunięcia.

Układ INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) USA i ówczesny ZSRR zawarły w 1987 roku. Traktat zakazuje obu stronom posiadania, produkcji i testowania bazujących na lądzie pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5 500 km.

Z Moskwy Anna Wróbel

d2xakxt

Podziel się opinią

Share

d2xakxt

d2xakxt
Więcej tematów