Trwa ładowanie...
d3sdmi0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Rosji: Czerwony Krzyż otrzymał gwarancje bezpieczeństwa dla konwoju

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) oświadczył, że wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem konwoju z pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy i personelu MKCK ze strony Rosji i rebeliantów zostały w pełnej mierze zapewnione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski biały konwój ok. 30 km od granicy z Ukrainą
Rosyjski biały konwój ok. 30 km od granicy z Ukrainą (PAP/EPA, Fot: Yuri Kochetkov)
d3sdmi0

O stanowisku Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża poinformowało MSZ Federacji Rosyjskiej po rozmowie telefonicznej przewodniczącego MKCK Petera Maurera z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem.

MSZ FR przekazało, że Maurer "wskazał, iż wszystkie aspekty zapewnienia bezpieczeństwa konwoju humanitarnego i personelu MKCK, który będzie zaangażowany w tę operację, ze strony Rosji i rebeliantów zostały w pełnej mierze zapewnione".

Co ze stroną ukraińską?

d3sdmi0

MSZ Rosji zaznaczyło, że "jak dotąd nie udaje się otrzymać niezbędnych gwarancji dla bezpiecznego przejazdu konwoju i późniejszej dystrybucji pomocy humanitarnej od strony ukraińskiej".

Według rosyjskiego MSZ Ławrow i Maurer "skonstatowali palącą konieczność pilnego uregulowania ze stroną ukraińską występującego problemu w sferze zapewnienia bezpieczeństwa (rosyjskiego konwoju humanitarnego)".

"Energiczne działania w najbliższych godzinach"

MSZ FR podało, że Maurer "wysoko ocenił działania, jakie strona rosyjska podjęła w celu zorganizowania zakrojonej na dużą skalę akcji, mającej na celu udzielenie pomocy humanitarnej ludności południowo-wschodniej Ukrainy".

d3sdmi0

MSZ Rosji poinformowało, że Ławrow i Maurer "uzgodnili podjęcie w najbliższych godzinach energicznych działań w celu rozwiązania problemu jak najszybszego skierowania rosyjskiego ładunku humanitarnego do miejsca przeznaczenia".

Prawie 290 rosyjskich ciężarówek, wiozących 1856 ton pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy, przebywa od czwartku w Kamieńsku Szachtyńskim, około 30 km od przejścia granicznego Donieck-Izwarino (ukr. Izwaryne), oczekując na uregulowanie formalności związanych z wjazdem konwoju na terytorium Ukrainy.

d3sdmi0

Podziel się opinią

Share

d3sdmi0

d3sdmi0
Więcej tematów