Trwa ładowanie...

Ściągną miliony obywateli? Szef MSZ Ukrainy potwierdza. "Sprawiedliwe"

"Wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą" - poinformował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Potwierdził jednocześnie, że usługi konsularne dla Ukraińców w wieku poborowym za granicą zostały wstrzymane.

Dmytro KułebaDmytro KułebaŹródło: East News, fot: Kirill Chubotin
d4eptdg
d4eptdg

Od tygodni spekulowano, że Kijów poprzez wstrzymanie usług konsularnych będzie chciał zmusić mężczyzn do powrotu do kraju. 11 kwietnia ukraiński parlament przyjął kontrowersyjną ustawę o mobilizacji, która zakłada m.in., że usługi konsularne za granicą będą ograniczone dla osób uchylających się od poboru.

"Ochrona praw i interesów obywateli Ukrainy za granicą zawsze była i pozostaje priorytetem MSZ. Jednocześnie, w obliczu agresji Rosji na pełną skalę, głównym priorytetem jest ochrona naszej Ojczyzny przed zagładą. Jak to wygląda teraz: człowiek w wieku poborowym wyjechał za granicę, pokazał swojemu państwu, że nie zależy mu na jego przetrwaniu, a potem przyjeżdża i chce korzystać z usług tego państwa. To nie działa w ten sposób. Nasz kraj jest w stanie wojny" - napisał Dmytro Kułeba na platformie X.

Dodał, że obowiązek "aktualizacji dokumentów w ośrodkach poborowych istniał jeszcze przed uchwaleniem nowej ustawy o mobilizacji".

d4eptdg

"Jeśli ktoś wierzy, że choć ktoś walczy daleko na froncie i ryzykuje życie dla tego państwa, to ktoś inny przebywa za granicą i korzysta z usług tego państwa, to tak nie jest. Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec Ojczyzny. Dlatego wczoraj zarządziłem podjęcie działań mających na celu przywrócenie uczciwych postaw wobec mężczyzn w wieku poborowym na Ukrainie i za granicą. To będzie sprawiedliwe" - poinformował szef ukraińskiego MSZ.

Wcześniej publiczny ukraiński nadawca Suspilne poinformował, że konsulaty Ukrainy w Polsce tymczasowo zawiesiły działalność konsularną dla obywateli Ukrainy w wieku poborowym.

Kułeba dodał, że wkrótce Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże dalsze instrukcje dotyczące "procedury uzyskiwania usług konsularnych w zagranicznych misjach dyplomatycznych".

d4eptdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4eptdg
Więcej tematów