Trwa ładowanie...
d111bdk

MSZ: Polska wesprze logistycznie operację wojskową w Republice Środkowoafrykańskiej

W związku z dramatycznym pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej Polska zadeklarowała wsparcie logistyczne dla wojskowej operacji powstrzymania dalszego rozwoju kryzysu - poinformowało w komunikacie MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wóz opancerzony francuskich sił w Bangi
Wóz opancerzony francuskich sił w Bangi (AFP, Fot: Miguel Medina)
d111bdk

"Sytuacja bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej uległa w ciągu ostatnich kilku miesięcy dramatycznemu pogorszeniu. Brutalna przemoc, łamanie praw człowieka, postępujące bezprawie i walki na tle religijnym powodują zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa wewnętrznego RŚA, ale również dla bezpieczeństwa regionalnego. Trudna sytuacja dotyczy także ok. 40 polskich misjonarzy przebywających w RŚA" - czytamy w oświadczeniu.

MSZ przypomniało w komunikacie, że Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję dającą mandat afrykańskim i francuskim siłom do przeprowadzenia interwencji wojskowej w RŚA. Paryż prowadzi także od początku grudnia w tym państwie własną operację wojskową o kryptonimie "Sangaris". "Jej celem jest wsparcie działań stabilizacyjnych sił afrykańskich" - informuje MSZ.

"Rozumiejąc i popierając działania Paryża, Polska zadeklarowała wsparcie logistyczne dla sił francuskich. Wyrażamy nadzieję, że siły francuskie przyczynią się do powstrzymania dalszego rozwoju kryzysu w RŚA i zakończą bezkarne łamanie praw człowieka w tym kraju. Liczymy także na jak najszybsze uruchomienie operacji ONZ w RŚA, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2127/2013" - podała polska dyplomacja.

d111bdk

Podziel się opinią

Share
d111bdk
d111bdk
Więcej tematów