ŚwiatMSZ: Polska rozważa dalszą obecność wojskową w Libanie

MSZ: Polska rozważa dalszą obecność wojskową w Libanie

Polska, jako kraj zaangażowany w operację
pokojową ONZ na południu Libanu, jest gotowa rozważyć ewentualność
dalszej obecności wojskowej w tym kraju, w ramach uzgodnionych
przez społeczność międzynarodową - poinformowało MSZ.

MSZ: Polska rozważa dalszą obecność wojskową w Libanie
Źródło zdjęć: © AFP

01.08.2006 | aktual.: 01.08.2006 12:59

Polska dyplomacja aktywnie uczestniczy w wypracowaniu wspólnego stanowiska Unii Europejskiej w sprawie kryzysu izraelsko-libańskiego oraz w działaniach podejmowanych na innych forach międzynarodowych, przede wszystkim w ONZ, prowadzi także konsultacje z państwami Bliskiego Wschodu - zaznaczył w komunikacie rzecznik resortu Andrzej Sadoś.

"Apelujemy do stron konfliktu o maksymalną powściągliwość i umiar oraz o jak najszybsze stworzenie przesłanek umożliwiających przerwanie działań zbrojnych, co jest kluczowym warunkiem przystąpienia do politycznego rozwiązania problemu" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik MSZ podkreślił, że polskie władze "z najwyższym zaniepokojeniem i troską" obserwują rozwój sytuacji na pograniczu izraelsko-libańskim, sprowokowany atakiem Hezbollahu na posterunek izraelski. Władze wyrażają również "najwyższy niepokój" z powodu wzrastającej liczby ofiar wśród ludności cywilnej.

Sadoś zaznaczył, że tragedia w libańskiej miejscowości Kana, gdzie w niedzielę zginęło co najmniej 54 libańskich cywili, w większości dzieci, była "szczególnym wstrząsem". Przekazał kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar.

"Ze względu na bezpieczeństwo polskiego kontyngentu wojskowego stacjonującego w Libanie w ramach misji pokojowej ONZ UNIFIL oraz z uwagi na konieczność ochrony ludności cywilnej przed dalszym rozlewem krwi postulujemy jak najszybsze zakończenie działań zbrojnych" - napisał rzecznik MSZ. Zapowiedział kontynuowanie pomocy humanitarnej dla ofiar konfliktu.

W poniedziałek, na zaproszenie ONZ, miało się odbyć w Nowym Jorku spotkanie z udziałem Polski w sprawie utworzenia nowych sił międzynarodowych w Libanie. Jednak narada została odłożona co najmniej do czwartku. Kraje europejskie, które wyrażały wstępną gotowość wysłania swych oddziałów do sił międzynarodowych, chcą, aby najpierw nastąpiło zawieszenie broni.

Tymczasem Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła o miesiąc mandat Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL), by dać czas na omówienie utworzenia w regionie nowych, mocniejszych sił międzynarodowych. W ramach tej misji w Libanie stacjonuje ponad 200 polskich żołnierzy.

O pomocy humanitarnej i ewentualnym udziale państw Unii Europejskiej w planowanej nowej misji wojskowej ONZ w Libanie rozmawiać mają ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii.

Konflikt między Izraelem a Hezbollahem trwa od prawie trzech tygodni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)