Trwa ładowanie...

MSZ oszczędza na białoruskiej Polonii - odwołuje konsulów

MSZ zdecydował o likwidacji dwóch z trzech stanowisk konsula ds. Polaków na Białorusi. - dowiedział się portal tvp.info. - To zła decyzja i świadczy o łagodzeniu stanowiska polskiego rządu wobec Łukaszenki - twierdzi Karol Karski (PiS), były wiceminister spraw zagranicznych.

MSZ oszczędza na białoruskiej Polonii - odwołuje konsulówŹródło: AFP
dmnl8td
dmnl8td

Polacy w Grodnie i Brześciu będą pozbawieni konsula ds. Polaków. Takie stanowisko pozostanie tylko w Mińsku. Dlaczego?

- Obecnie, w ramach racjonalizacji zatrudnienia na placówkach pewne stanowiska konsularne są likwidowane. Oznacza to, że poszerzany jest zakres kompetencji i aktywności urzędników konsularnych pracujących w danym urzędzie. Racjonalizacja zatrudnienia na placówkach wcale nie oznacza, że dany obszar aktywności urzędu konsularnego będzie gorzej funkcjonować - wyjaśnia Grzegorz Jopkiewicz z biura prasowego MSZ .

Jopkiewicz podkreśla, że praca z Polonią to w dużej mierze obszar aktywności szefa placówki, konsula generalnego, który może także przekazywać konkretne zadania do wykonania (także w sferze polonijnej) wszystkim swoim pracownikom.

Te argumenty nie przekonują opozycji. - Niedługo okaże się, że wszystkimi sprawami ma zajmować się jedna osoba - ambasador Polski w Mińsku - mówi Karski. - Jeśli likwiduje się stanowisko konsula, który ma zajmować się konkretną sprawą, to wiadomo, że ten obszar na tym ucierpi. A przecież na Białorusi, zwłaszcza w Grodnie, jest bardzo dużo Polaków. Musimy o nich dbać, znaleźli się przecież poza granicami naszego kraju nawet nie zmieniając miejsca zamieszkania. Jest to zadanie, na którym nie wolno oszczędzać - podkreśla Karski.

Konsulowie ds. kontaktów z Polakami powoływani są miejscach, w których mieszka dużo naszych rodaków.

Katarzyna Borowska

dmnl8td
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmnl8td
Więcej tematów