PolskaMSZ o udziale Polski w misjach pokojowych

MSZ o udziale Polski w misjach pokojowych

W związku z 50. rocznicą udziału Polski w
międzynarodowych misjach pokojowych, MSZ poinformowało, że obecnie
w 9 misjach Narodów Zjednoczonych służbę pełni 740 Polaków, a 123
polskich policjantów znajduje się w Kosowie.
W operacjach pokojowych śmierć poniosło 48 Polaków.
W tym roku przypada też jubileusz 30 lat uczestnictwa zwartych
jednostek Wojska Polskiego w operacjach pokojowych NZ.

W latach 1953-75 Polacy brali udział w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli, monitorującej przestrzeganie rozejmu na Półwyspie Koreańskim. Od 1973 roku do chwili obecnej zwarte jednostki WP uczestniczą w operacjach pokojowych NZ oraz w innych misjach pokojowych i humanitarnych w Europie i na innych kontynentach - głosi komunikat rzecznika MSZ Bogusława M. Majewskiego.

Obecnie w Tymczasowych Siłach ONZ (UNIFIL) i Siłach Rozdzielająco- Obserwacyjnych ONZ (UNDOF) służbę pełni do 600 polskich żołnierzy, w 8 misjach NZ znajduje się do 30 obserwatorów z naszego kraju, a w operacji wielofunkcyjnej Misji Tymczasowej Administracji ONZ w Kosowie (UNMIK) służbę pełni 123 polskich policjantów. To daje Polsce 14. pozycję na liście kontrybutorów.

Polska policja w operacjach pokojowych NZ uczestniczy już dwunasty rok. Rzecznik MSZ zaznaczył, że Specjalna Jednostka Policji oraz specjaliści cywilni i obserwatorzy policyjni znajdujący się obecnie w Kosowie "wykonują swą pracę wzorowo i dlatego nasz kraj jest zapraszany do udziału w kolejnych misjach tego typu".

"Obchodząc jubileusz udziału Polski w operacjach pokojowych pamiętamy o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę służąc w imię pokoju i bezpieczeństwa. Od początku naszego udziału w operacjach pokojowych śmierć poniosło 48 Polaków. Ich poświęcenie i odwaga pozostaną w naszej pamięci" - podkreślił rzecznik MSZ.

Z komunikatu wynika, że w ostatnich latach udział Polaków w operacjach pokojowych NZ maleje, co jest spowodowane przede wszystkim zaangażowaniem Polski w misjach NATO i misjach koalicyjnych (np. obecnie w Iraku)
. Mimo to - jak zaznaczył rzecznik MSZ - 11 kwietnia 2003 roku polski rząd podpisał z Sekretariatem NZ porozumienie o udziale w Systemie Szybkiego Rozmieszczenia Sił NZ. Polska zgłosiła do niego batalion piechoty i 30 obserwatorów wojskowych.

"Jesteśmy również aktywnym uczestnikiem dyskusji na forum NZ na rzecz usprawnienia skuteczności prowadzenia operacji pokojowych. Polska priorytetowo traktuje kwestie bezpieczeństwa personelu NZ i personelu towarzyszącego w misjach. Zamach bombowy 19 sierpnia 2003 roku na siedzibę NZ w Bagdadzie dowodzi, że sytuacja w tym zakresie jest bardzo trudna i wymaga energicznych środków zaradczych ze strony ONZ" - głosi komunikat.

"Opowiadamy się za podjęciem szybkich kroków w celu poprawy aktualnego stanu bezpieczeństwa w operacjach pokojowych. Uważamy za swój obowiązek wobec społeczności międzynarodowej kontynuowanie uczestnictwa w operacjach pokojowych i humanitarnych. Zamierzamy nadal dzielić się swoim wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie i gotowi jesteśmy do szerokiej współpracy z państwami-kontrybutorami" - zaznaczył rzecznik MSZ. (iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)