Trwa ładowanie...
dc6tez6

MSZ Iraku apeluje o jedność narodową w obliczu działań ekstremistów

Przebywający w Grecji na spotkaniu UE i Ligi Arabskiej minister spraw zagranicznych Iraku Hosziar Mahmud Zebari zaapelował do przywódców irackich o wspólne działania w obliczu "śmiertelnie poważnego" zagrożenia ze strony ekstremistów islamskich.
Share
Kadra z nagrania ukazującego płonący pojazd prawdopodobnie należący do irackich sił bezpieczeństwa, Mosul
Kadra z nagrania ukazującego płonący pojazd prawdopodobnie należący do irackich sił bezpieczeństwa, MosulŹródło: AFP, Fot: STR
dc6tez6

- Musimy szybko odpowiedzieć na ich działania. Musimy zareagować na to, co się stało - powiedział Zebari odnosząc się do wtorkowego zdobycia przez islamskich rebeliantów drugiego co do wielkości miasta Iraku - Mosulu. W środę uciekło stamtąd ponad 500 tysięcy cywilów.

Dżihadyści z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) zajęli Mosul i znaczną część prowincji Niniwa. Wśród uciekających z Mosulu byli żołnierze - podała BBC. Mieszkańcy mówili, że na wielu budynkach powiewają sztandary dżihadystów, a rebelianci ogłaszali z głośników, że "przybyli, aby wyzwolić" miasto.

Szef MSZ Iraku zapowiedział, że w celu odzyskania miasta rząd w Bagdadzie będzie współpracował z kurdyjskimi oddziałami.

dc6tez6

- Zacieśnimy współpracę między Bagdadem a regionalnym rządem kurdyjskim w celu odparcia tych zagranicznych bojowników - zapowiadał w Atenach Zebari.

Ugrupowanie ISIL, które oderwało się od Al-Kaidy i jest z nią skonfliktowane, kontroluje znaczą część wschodniej Syrii oraz zachodniego i centralnego Iraku, dążąc do ustanowienia rebelianckiej enklawy po obu stronach granicy.

We wtorek szyicki premier Iraku Nuri al-Maliki poprosił parlament o ogłoszenie stanu wyjątkowego. Zajęcie prawie 2-milionowego Mosulu przez islamistów potępiły Stany Zjednoczone.

Sun­ni­ci uważają, że­ zdo­mi­no­wa­ny przez szy­itów rząd dąży do ich marginalizacji.

Według ONZ w ubiegłym roku w starciach i zamachach w Iraku zginęło blisko 9 tys. ludzi. Narastająca fala przemocy jest najpoważniejsza od czasu krwawego konfliktu wewnętrznego z lat 2006-2007.

dc6tez6

Podziel się opinią

Share
dc6tez6
dc6tez6
Więcej tematów