Trwa ładowanie...
d3xq0wp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Iraku apeluje o jedność narodową w obliczu działań ekstremistów

Przebywający w Grecji na spotkaniu UE i Ligi Arabskiej minister spraw zagranicznych Iraku Hosziar Mahmud Zebari zaapelował do przywódców irackich o wspólne działania w obliczu "śmiertelnie poważnego" zagrożenia ze strony ekstremistów islamskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kadra z nagrania ukazującego płonący pojazd prawdopodobnie należący do irackich sił bezpieczeństwa, Mosul
Kadra z nagrania ukazującego płonący pojazd prawdopodobnie należący do irackich sił bezpieczeństwa, Mosul (AFP, Fot: STR)
d3xq0wp

- Musimy szybko odpowiedzieć na ich działania. Musimy zareagować na to, co się stało - powiedział Zebari odnosząc się do wtorkowego zdobycia przez islamskich rebeliantów drugiego co do wielkości miasta Iraku - Mosulu. W środę uciekło stamtąd ponad 500 tysięcy cywilów.

Dżihadyści z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) zajęli Mosul i znaczną część prowincji Niniwa. Wśród uciekających z Mosulu byli żołnierze - podała BBC. Mieszkańcy mówili, że na wielu budynkach powiewają sztandary dżihadystów, a rebelianci ogłaszali z głośników, że "przybyli, aby wyzwolić" miasto.

Szef MSZ Iraku zapowiedział, że w celu odzyskania miasta rząd w Bagdadzie będzie współpracował z kurdyjskimi oddziałami.

d3xq0wp

- Zacieśnimy współpracę między Bagdadem a regionalnym rządem kurdyjskim w celu odparcia tych zagranicznych bojowników - zapowiadał w Atenach Zebari.

Ugrupowanie ISIL, które oderwało się od Al-Kaidy i jest z nią skonfliktowane, kontroluje znaczą część wschodniej Syrii oraz zachodniego i centralnego Iraku, dążąc do ustanowienia rebelianckiej enklawy po obu stronach granicy.

We wtorek szyicki premier Iraku Nuri al-Maliki poprosił parlament o ogłoszenie stanu wyjątkowego. Zajęcie prawie 2-milionowego Mosulu przez islamistów potępiły Stany Zjednoczone.

Sun­ni­ci uważają, że­ zdo­mi­no­wa­ny przez szy­itów rząd dąży do ich marginalizacji.

Według ONZ w ubiegłym roku w starciach i zamachach w Iraku zginęło blisko 9 tys. ludzi. Narastająca fala przemocy jest najpoważniejsza od czasu krwawego konfliktu wewnętrznego z lat 2006-2007.

d3xq0wp

Podziel się opinią

Share

d3xq0wp

d3xq0wp
Więcej tematów