MSZ: artykuł w "Der Spiegel" o Holokauście dobry dla IPN
W opinii szefa MSZ Radosława Sikorskiego
takie artykuły, jak ten w "Der Spiegel" na temat
Holokaustu, to "olbrzymie pole do działalności edukacyjnej i
prezentacyjnej IPN".
W najnowszym wydaniu "Der Spiegel" zamieścił obszerny artykuł pt. "Wspólnicy. Europejscy pomocnicy Hitlera w mordowaniu Żydów". "Niemcy są odpowiedzialni za Holokaust, popełniony na skalę przemysłową mord Żydów. Jednak w dużej mierze niedostrzegane pozostawało dotychczas to, że pachołki Hitlera mieli dobrowolnych pomocników także za granicą" - pisze tygodnik.
- W Niemczech prasa jest wolna tak samo jak w Polsce. Ja myślę, że tutaj jest olbrzymie pole do działalności edukacyjnej i prezentacyjnej odpowiedniej instytucji państwowej, jaką jest Instytut Pamięci Narodowej - powiedział Sikorski. Zaznaczył, że artykułu w "Der Spiegel" jeszcze nie czytał, ale "zerknął na stronę internetową".
- Wydaje mi się dziwne to, że mapa Europy z trasami i miejscami kaźni związanymi z Holocaustem zawiera Polskę jako państwo, podczas gdy wtedy byliśmy krajem okupowanym i Niemcy stworzyli na naszych terytoriach tzw. Generalne Gubernatorstwo, w którym niepodzielnie rządzili - podkreślił minister. Dodał, że "z tego co pamięta, sam niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz był w ogóle na terenach wcielonych do Rzeszy".
Dużo ostrzejszy w swych opiniach na temat artykułu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Niemcy próbują z siebie zrzucić winę za gigantyczną zbrodnię. I jest tak, że pewne środowiska w Polsce im na to pozwalają - stwierdził lider PiS. Jego zdaniem, jeżeli Niemcom "pozwoli się na tego rodzaju praktyki, to pewnego dnia się okaże, że Polska będzie musiała płacić Niemcom odszkodowania za niemieckich żołnierzy poległych w Powstaniu Warszawskim".
Według polityka PiS, Niemcy "próbują przekonać własne społeczeństwo, a także inne społeczeństwa europejskie do tego, że to była cywilizowana okupacja, zgodna z prawem międzynarodowym, że mieliśmy do czynienia z sytuacją, jaka była w Danii". W artykule "Der Spiegel" opisano m.in. pogromy Żydów na Litwie, Ukrainie, Łotwie, kolaborację z nazistami we Francji, Holandii, czy krajach bałkańskich. Wspomniano też o pogromie Żydów w polskim Jedwabnem, a także o polskich "szmalcownikach", którzy wydawali Żydów nazistom.
Kandydaci PiS do europarlamentu posłowie Beata Kempa i Arkadiusz Mularczyk udali się po południu do MSZ, aby przekazać ministrowi Sikorskiemu list, w którym domagają się "stanowczej reakcji polskiego MSZ" na publikację "Der Spiegla". - Jesteśmy pełni szacunku dla dialogu polsko-niemieckiego i tworzeniu pozytywnych, twórczych relacji między naszymi narodami, ale ten proces musi opierać się na poszanowaniu prawdy historycznej - powiedziała Kempa.
Historyk Antoni Dudek ocenił, że artykuł "Der Spiegel" to duże nadużycie. - W obliczu zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej niemieckie elity - bo tygodnik "Der Spiegel" jest jednak dziełem umysłowych elit niemieckich - próbują w mało sympatyczny sposób przenieść część odpowiedzialności za największą zbrodnię II wojny światowej, jaką był Holokaust, na inne narody - ocenił Dudek.
Dudek zwrócił uwagę, że Niemcom podczas Holokaustu "rzeczywiście pomagali przedstawiciele innych narodów, ale trzeba odróżnić współpomocnictwo od współorganizacji". - Autorzy artykułu twierdzą, że podobna liczba innych narodowości niż Niemcy współorganizowała i współuczestniczyła w Holokauście. W organizacji Holokaustu nikt poza Niemcami nie uczestniczył! To było dzieło niemieckie od początku do końca - zaakcentował historyk.
Dudek przypomniał, że w 2002 roku pion śledczy IPN doprowadził do skazania przez sąd polski na 8 lat Henryka Mani - Polaka, który pomagał w zagładzie Żydów w obozie w Chełmnie nad Nerem.