MSWiA zapowiada zmiany. System alarmowania ludności będzie zmodernizowany
Podstawowym elementem systemu mają być syreny alarmowe. System ma się też opierać na informacjach radiowych, komunikatach w telewizyji oraz w internecie. Ostrzeżenia mają być też wysyłane na telefony komórkowe osób znajdujących się w zagrożonym regionie.
14.08.2017 13:44
Projekt MSWiA z końca 2016 roku zakłada, że wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Nowe przepisy, nad którymi od kilku miesięcy trwają prace, mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.
System alarmowania będzie opierać się na informacjach radiowych, graficznych i tekstowych w trakcie emisji programów telewizyjnych oraz w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być krótkie wiadomości tekstowe lub wiadomości poczty głosowej przesyłane za pomocą telefonii komórkowej osobom znajdującym się w zagrożonym rejonie.
Jednak podstawowym elementem systemu mają być syreny alarmowe. Za ich budowę i rozbudowę ma odpowiadać wojewoda, a za utrzymanie i naprawy - samorządy. Zgodnie z zapisami projektu, informacje o zagrożeniach mają być przekazywane niezwłocznie.
Powstanie Centralna Baza Magazynowa
Projekt przewiduje utworzenie Centralnej Bazy Magazynowej, w ramach której powstaną działające całą dobę bazy logistyczne z niezbędnym sprzętem i zasobami dla służb ratowniczych na wypadek sytuacji kryzysowych. W pierwszym etapie mają zostać utworzone trzy centra logistyczne działające w oparciu o szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Częstochowie oraz Krakowie.
Centra mają pozwolić na elastyczne i dopasowane do skali zagrożenia działanie służb. Zasoby centrów mają ułatwiać prowadzenie akcji ratowniczych i przyczyniać się do zmniejszenia strat. W uzasadnieniu projektu wskazano, że czas "niezbędnej pomocy nie może być dłuższy niż 6 godzin od czasu zadysponowania".
Szkolenia przed zagrożeniami
Projekt przewiduje także uruchomienie Krajowego Centrum Szkolenia Ochrony Ludności. "Misją Centrum w głównej mierze będzie zapewnienie właściwego przygotowania kadry urzędników zatrudnionych w strukturach administracji rządowej i samorządowej, systemie oświaty, przedsiębiorstwach oraz organizacjach społecznych" - podkreślono w uzasadnieniu projektu nowych przepisów.
W każdej gminie, powiecie i województwie mają być tworzone 5-letnie programy ochrony ludności. "Spowoduje to tworzenie zasobów ochrony ludności odpowiednich do reagowania na zagrożenia wynikające z analizy zagrożeń na terenie danej aglomeracji" - podkreślono.