PolskaMSWiA zapowiada zmiany. System alarmowania ludności będzie zmodernizowany

MSWiA zapowiada zmiany. System alarmowania ludności będzie zmodernizowany

Podstawowym elementem systemu mają być syreny alarmowe. System ma się też opierać na informacjach radiowych, komunikatach w telewizyji oraz w internecie. Ostrzeżenia mają być też wysyłane na telefony komórkowe osób znajdujących się w zagrożonym regionie.

MSWiA zapowiada zmiany. System alarmowania ludności będzie zmodernizowany
Źródło zdjęć: © PAP | Łukasz Ogrodowczyk
Radosław Rosiejka

Projekt MSWiA z końca 2016 roku zakłada, że wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Nowe przepisy, nad którymi od kilku miesięcy trwają prace, mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

System alarmowania będzie opierać się na informacjach radiowych, graficznych i tekstowych w trakcie emisji programów telewizyjnych oraz w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być krótkie wiadomości tekstowe lub wiadomości poczty głosowej przesyłane za pomocą telefonii komórkowej osobom znajdującym się w zagrożonym rejonie.

Upały, błyskawice i ulewny deszcz. Niebezpieczna sytuacja pogodowa w Polsce

Jednak podstawowym elementem systemu mają być syreny alarmowe. Za ich budowę i rozbudowę ma odpowiadać wojewoda, a za utrzymanie i naprawy - samorządy. Zgodnie z zapisami projektu, informacje o zagrożeniach mają być przekazywane niezwłocznie.

Powstanie Centralna Baza Magazynowa

Projekt przewiduje utworzenie Centralnej Bazy Magazynowej, w ramach której powstaną działające całą dobę bazy logistyczne z niezbędnym sprzętem i zasobami dla służb ratowniczych na wypadek sytuacji kryzysowych. W pierwszym etapie mają zostać utworzone trzy centra logistyczne działające w oparciu o szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Częstochowie oraz Krakowie.

Centra mają pozwolić na elastyczne i dopasowane do skali zagrożenia działanie służb. Zasoby centrów mają ułatwiać prowadzenie akcji ratowniczych i przyczyniać się do zmniejszenia strat. W uzasadnieniu projektu wskazano, że czas "niezbędnej pomocy nie może być dłuższy niż 6 godzin od czasu zadysponowania".

Szkolenia przed zagrożeniami

Projekt przewiduje także uruchomienie Krajowego Centrum Szkolenia Ochrony Ludności. "Misją Centrum w głównej mierze będzie zapewnienie właściwego przygotowania kadry urzędników zatrudnionych w strukturach administracji rządowej i samorządowej, systemie oświaty, przedsiębiorstwach oraz organizacjach społecznych" - podkreślono w uzasadnieniu projektu nowych przepisów.

W każdej gminie, powiecie i województwie mają być tworzone 5-letnie programy ochrony ludności. "Spowoduje to tworzenie zasobów ochrony ludności odpowiednich do reagowania na zagrożenia wynikające z analizy zagrożeń na terenie danej aglomeracji" - podkreślono.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)