Trwa ładowanie...
d1d6uo4

MSWiA ma sposób na Obywateli RP. Chcą wprowadzić zarządcę przymusowego

MSWiA chce zawiesić zarząd fundacji i wprowadzić zarządcę przymusowego. W tej sprawie złożyło już wniosek do sądu. Zdaniem Ewy Błaszczyk z Obywateli RP jeżeli zostanie wprowadzony zarząd przymusowy, MSWiA przejmie kontrolę nad finansami fundacji. Rozprawę zaplanowano na 10 września.
Share
MSWiA może przejąć kontrolę nad finansami fundacji
MSWiA może przejąć kontrolę nad finansami fundacjiŹródło: Facebook.com
d1d6uo4

W lipcu ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postawiło Obywatelom RP pierwsze ultimatum dotyczące przestrzegania przepisów prawa.

Zdaniem resortu, który jest organem nadzoru nad fundacją „wzywa ona do aktów naruszania prawa, a w swej działalności i wykorzystywanych materiałach znieważa legalnie i demokratycznie działające organy władzy publicznej, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”.

d1d6uo4

Obywatele RP umieścili na Twitterze fragment uzasadnienie MSWiA ws. wniosku, który trafił do sądu.

Resort wymienia też inny zarzut wobec Obywateli RP - „blokowanie i zakłócanie cyklicznego zgromadzenia publicznego odbywającego się w celu oddania hołdu Ofiarom katastrofy w Smoleńsku”. Jednak sam zarzut jest już nieaktualny, bo 8. rocznica katastrofy była zarazem ostatnią, 96. miesięcznicą.

Jeżeli zostanie wprowadzony zarząd przymusowy, będzie to oznaczało, że MSWiA przejmie kontrolę nad finansami fundacji. - Zostaniemy w ten sposób odcięci od środków, z których finansujemy bieżącą działalność - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą Ewa Błaszczyk. - Jeżeli przegramy w sądzie, będzie to oznaczało de facto koniec naszej działalności w takiej formie - mówi.

Błaszczyk zwraca uwagę, że mowa tu o obywatelskim nieposłuszeństwie, ale jednocześnie proteście "stojących na straży ładu konstytucyjnego".

d1d6uo4

- Ta władza ma niebywały tupet: sama demoluje konstytucję i porządek prawny, przejęła Trybunał Konstytucyjny, niezależne sądownictwo, a łamanie prawa zarzuca innym - dodaje.

Fundacja Wolni Obywatele RP została powołana do życia w kwietniu 2017 r. Jej zadaniem jest wspieranie ruchu obywatelskiego, prowadzenie zbiórek, a także zatrudnianie pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza / Facebook / Twitter

d1d6uo4

Podziel się opinią

Share
d1d6uo4
d1d6uo4
Więcej tematów