Trwa ładowanie...

MSW: w związku ze sprawą podsłuchów zmiany w BOR

Zakupy nowego sprzętu, więcej funkcjonariuszy realizujących bezpośrednio działania ochronne, ograniczenie kadry kierowniczej, łatwiejszy dostęp do informacji ABW i policji - to główne zmiany w działaniu i organizacji BOR, które chce wprowadzić MSW w związku ze sprawą nielegalnych podsłuchów.

Share
MSW: w związku ze sprawą podsłuchów zmiany w BOR
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d4e7e96

Jak poinformował rzecznik ministerstwa Paweł Majcher, zmiany mają zostać wprowadzone trzema rozporządzeniami, które zostaną podpisane przez szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza jeszcze w tym tygodniu. Będą mieć charakter niejawny.

- Najważniejsze zmiany to m.in. dynamiczne, poprzedzone wszechstronną analizą ryzyka, dostosowanie form ochrony w stosunku do osób ustawowo nią objętych. Takie sprofilowanie zakresu działań pozwoli na zastosowanie adekwatnych środków ochrony w zależności od sytuacji i jej kontekstu. BOR będzie miał też większy dostęp do informacji zbieranych przez ABW i policję. Zmieni się również struktura organizacyjna Biura, co pozwoli na zwiększenie liczby funkcjonariuszy bezpośrednio zaangażowanych w zadania ochronne. Planowane jest również stworzenie komórki ds. bezpieczeństwa wewnętrznego - dodał Majcher.

d4e7e96

Na zakup nowego sprzętu, m.in. antypodsłuchowego, przeznaczonych zostanie milion zł.

Zmiany w Biurze Ochrony Rządu to efekt sprawy nielegalnych podsłuchów. Tuż po ujawnieniu przez "Wprost" nagrań rozmów najważniejszych osób w państwie, szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz (którego rozmowa z szefem NBP Markiem Belką została również nagrana i ujawniona) zapowiedział przegląd obowiązujących w BOR procedur pod kątem usprawnienia systemu bezpieczeństwa osób ochranianych przez formację. Wyniki zapowiedziano na koniec sierpnia.

d4e7e96

Podziel się opinią

Share
d4e7e96
d4e7e96
Więcej tematów