Trwa ładowanie...

MSW podało szczegóły przyjęcia przez Polskę uchodźców. Pierwsi przyjadą w 2016 r.

Pierwsi z 2 tysięcy uchodźców przyjadą do Polski w przyszłym roku. MSW podało szczegóły całej operacji w ramach unijnych programów.

Share
MSW podało szczegóły przyjęcia przez Polskę uchodźców. Pierwsi przyjadą w 2016 r.
Źródło: AFP, Fot: Mahmoud Zayyat
doi9kco

Do naszego kraju przybędą głównie mieszkańcy Syrii i Erytrei. Łącznie przyjmiemy 2 tysiące uchodźców w ramach unijnych programów. Z tego 900 w ramach przesiedleń i 1100 w ramach relokacji.

Pierwsza grupa zawita do Polski w 2016 roku, ostatnia - rok później. Jak informuje MSW, do Polski uchodźcy będą przyjeżdżać stopniowo, w maksymalnie 150-osobowych grupach, tak, aby ułatwić tym osobom proces adaptacji do nowych warunków i asymilacji z polskim społeczeństwem. Kwestie proceduralne z nimi będą załatwiane w obozach, które obecnie zamieszkują.

doi9kco

O tym, czy trafią do nas, zdecyduje kilka czynników, między innymi względy bezpieczeństwa i możliwość dobrego zintegrowania z polskim społeczeństwem.

Bezpieczeństwo państwa i obywateli Polski jest najważniejsze - dlatego osoby składające wnioski o azyl będą sprawdzane pod tym względem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie, osoby te nie zostaną wpuszczone na teren Polski - podkreśla MSW.

W Polsce uchodźcy zostaną skierowani do jednego z 12 otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Otrzymają opiekę medyczną, zostaną też objęci kursami informacyjnymi, ułatwiającymi proces adaptacji, będą też uczyć się języka polskiego, najmłodsi trafią do szkół.

Zapewnienie schronienia uchodźcom w Polsce będzie finansowanie ze środków Unii. Unia zwróci nam po 10 tysięcy euro za każdego uchodźcę z Bliskiego Wschodu i po 6 tysięcy za tych, którzy trafią do nas z obozów na terenie Unii Europejskiej - w Grecji i we Włoszech.

doi9kco

Podziel się opinią

Share
doi9kco
doi9kco
Więcej tematów