Trwa ładowanie...
03-04-2015 13:15

MSW broni aplikacji "Źródło": służy innym celom

Aplikacja "Źródło" nie służy do prowadzenia rejestru wyborców; gminy wykorzystują do tego oprogramowanie komercyjne - informuje w piątkowym komunikacie MSW. O tym, że z rejestrami wyborców mogą być problemy podczas wyborów prezydenckich, alarmowała PKW.

MSW broni aplikacji "Źródło": służy innym celomŹródło: freeimages.com
d3n67rc
d3n67rc

Jak poinformowała w czwartek Państwowa Komisja Wyborcza, od komisarzy wyborczych i z delegatur Krajowego Biura Wyborczego docierają sygnały, że "istnieje poważne ryzyko dla prawidłowego prowadzenia przez gminy rejestrów wyborców, na podstawie których sporządzane są spisy wyborców". Według PKW powodem tego jest "wadliwość funkcjonowania" wdrażanej przez MSW aplikacji "Źródło", a także problemy we współpracy z tą aplikacją programów wykorzystywanych przez gminy do sporządzania spisów wyborców. To ze "Źródła" pobierane są dane niezbędne do prowadzenia i aktualizacji rejestrów wyborców oraz sporządzenia spisów wyborców - podało PKW.

*MSW: gminy korzystają z innego oprogramowania*

W piątkowym komunikacie MSW podkreśla, że "aplikacja "Źródło" nie służy ani do prowadzenia rejestru wyborców, ani do prowadzenia rejestrów mieszkańców - gminy wykorzystują do tego celu oprogramowanie komercyjne".

MSW informuje, że podstawą do sporządzenia spisów wyborców są rejestry wyborców prowadzone przez organy gmin na podstawie lokalnych zbiorów ewidencji ludności - rejestrów mieszkańców i rejestrów zamieszkania cudzoziemców. "Trafiły do nich dane gromadzone w prowadzonych do końca lutego br. gminnych zbiorach meldunkowych, a od 1 marca są aktualizowane w oparciu o rejestr PESEL" - głosi komunikat MSW.

d3n67rc

Zaznaczono, że od wdrożenia nowego systemu "odbyło się już bez żadnych problemów" 16 wyborów uzupełniających w różnych miejscach w kraju. "Żadna z gmin, w których odbywały się wybory uzupełniające, nie zgłaszała problemów z rejestrami wyborców" - czytamy w komunikacie MSW.

"Wyjaśnimy wątpliwości"

Ministerstwo przypomina, że w środę, 8 kwietnia wiceszef MSW Tomasz Szubiela spotka się z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim, aby "wyjaśnić ewentualne wątpliwości dotyczące przeprowadzenia wyborów prezydenckich". Zaznaczono, że spotkanie "było zaplanowane wcześniej". MSW podkreśla, że w kwestii wyborów ściśle współpracuje z PKW.

"MSW oraz Centralny Ośrodek Informatyki (COI) wspierają gminy i producentów oprogramowania wspierającego w procesie dostosowania do Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Producenci, którzy dostarczają do gmin aplikacje wspierające, otrzymali komplet informacji technicznych, udostępniono im także środowisko testów integracyjnych" - głosi komunikat MSW. Podkreślono, że po uruchomieniu nowego systemu, Centralny Ośrodek Informatyki MSW zorganizował również warsztaty.

"COI MSW utrzymuje stały kontakt z producentami aplikacji i przedstawicielami gmin, i na bieżąco pomaga wyjaśniać wątpliwości. Każdy producent aplikacji, a także każda gmina posiada dostęp do elektronicznego systemu zgłoszeń oraz do zespołu konsultantów Service Desk" - zaznacza MSW.

d3n67rc

Obawy PKW

W ocenie PKW problemy z aplikacją "Źródło" stanowią zagrożenie dla "prawidłowej realizacji" zagwarantowanego przez konstytucję prawa do głosowania w wyborach prezydenckich 10 maja 2015 r. "Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że sygnalizowała już wcześniej powyższe kwestie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a następnie Prezesowi Rady Ministrów. PKW z całą mocą podkreśla, że zarówno PKW, jak i KBW, nie odpowiadają za funkcjonowanie aplikacji "Źródło" i systemów informatycznych służących do sporządzania spisów wyborców" - podano w czwartkowym komunikacie PKW.

1 marca MSW połączyło w jeden system (tzw. System Rejestrów Państwowych) najważniejsze polskie rejestry, takie jak PESEL i ewidencja dowodów osobistych. Do tej pory każda z 2,5 tys. gmin w Polsce pracowała na odrębnym systemie i miała dostęp tylko do danych dotyczących jej mieszkańców. Teraz pracownicy urzędów gmin pracują na nowej aplikacji, która pozwala im przetwarzać dane gromadzone w SRP.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; ewentualna druga tura głosowania 24 maja.

Zobacz również: NIK: wybory bez systemu informatycznego

d3n67rc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n67rc
Więcej tematów