PolskaMroźno w Polsce - sprawdź prognozę pogody

Mroźno w Polsce - sprawdź prognozę pogody

Nad Europą dominują niże z frontami atmosferycznymi, tylko Europa zachodnia jest pod wpływem wyżu z centrum nad Morzem Północnym. Polska znajduje się na skraju tego wyżu. Nadal z północy napływa mroźne arktyczne powietrze - informuje IMiGW. W górnych partiach Bieszczad ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Zagrożenie występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów Połoniny Caryńskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział ratownik.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1029 hPa i będzie rosnąć.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, na północy rozpogodzenia. Miejscami, zwłaszcza w południowej połowie kraju przelotne opady śniegu. Temp. maks. od -3 st. na wschodzie do +1, +2 st. na zachodzie i na Wybrzeżu. W rejonach podgórskich temperatura od -6 do -4 st. Wiatr przeważnie słaby, północno-zachodni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Temp. min. na przeważającym obszarze kraju od -7 do -4 st., tylko lokalnie na wschodzie -10°C, a najzimniej będzie na Suwalszczyźnie i Podlasiu, -12, -14 st. Wiatr słaby zmienny.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady śniegu. Temp. maks. od -3 st. na Suwalszczyźnie w rejonach podgórskich, 0 st. w centrum do +2 st. w Wielkopolsce i na Pomorzu. Wiatr słaby zmienny z przewagą północno-wschodniego.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe przelotne opady śniegu. Temp. maks. -2 st. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w stolicy zachmurzenie duże i przelotne opady śniegu. Temp. min. -7 st. Wiatr słaby, zmienny. W niedzielę początkowo zachmurzenie duże i możliwe przelotne opady śniegu. Potem postępujące większe przejaśnienia. Temp. maks. 0 st. Wiatr słaby, zmienny.

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

- W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego - poinformował rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Waldemar Olszewski.

- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów Połoniny Caryńskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział ratownik.

Rano na Połoninie Wetlińskiej było 12 stopni mrozu. Leży tam od 30 do 40 cm śniegu. Na połoninach mgła ogranicza widoczność do 50 metrów.

Natomiast w położonych niżej miejscowościach leży 10-15 cm śniegu, a temperatura powietrza w Ustrzykach Górnych i Cisnej wynosi 6 stopni Celsjusza poniżej zera.

W ocenie GOPR, w Bieszczadach są trudne warunki turystyczne.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)