PolskaMożna odzyskać nazwisko

Można odzyskać nazwisko

Osoby, którym w latach 50. przy wydawaniu
dowodów osobistych samowolnie zmieniono brzmienie lub pisownię
imion lub nazwisk, będą mogły powrócić do pierwotnych danych
osobowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zmianie imion i
nazwisk, którym zajmowali się posłowie sejmowej Komisji
Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Projekt został skierowany do drugiego czytania w Sejmie.

03.11.2004 15:10

Obowiązująca ustawa z 15 listopada 1956 r. nie reguluje kwestii powrotu do nazwiska, "które zostało zmienione".

Według zastępcy dyrektora Departamentu Rejestrów Państwowych w Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Doroty Kraśnickiej, w Polsce nie ma statystyki dotyczącej zmiany nazwisk lub imion. Kraśnicka wyjaśniła jednak, że z szacunkowych danych wynika, że wszystkie starostwa w Polsce (jest ich ponad 370) rozpatrują rocznie nie więcej niż 10 spraw osób zwracających się o zmianę nazwiska bądź imienia.

Projekt zakłada także m.in., że zmiany imion i nazwisk nie leżałyby w kompetencjach starosty, tylko kierownika urzędu stanu cywilnego. W projekcie reguluje się też kwestię zmiany nazwiska przez mężczyznę, który chce przyjąć nazwisko żony. Taką możliwość daje obecnie kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie ma o niej jednak mowy w obowiązującej ustawie.

Według obowiązujących przepisów imię bądź nazwisko można zmienić m.in. w sytuacji, kiedy jest ono "ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka, ma brzmienie niepolskie, posiada formę imienia". Według przedstawicieli resortu spraw wewnętrznych w Polsce jest wiele osób, które mają ośmieszające nazwiska, ale nie zmieniają ich np. dlatego, że są one rodowe.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)