"Możliwe porozumienie Rosji i USA w sprawie tarczy"
Rosja i USA mogą porozumieć się w sprawie
tarczy antyrakietowej - prognozuje "Niezawisimaja
Gazieta".
Moskiewski dziennik zwraca uwagę, że w styczniu między Rosją, USA, a także Polską i Czechami rozpoczęły się ożywione konsultacje na temat planów rozmieszczenia elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie.
"Zadanie administracji prezydenta George'a W. Busha, chcącej jak najszybciej zakończyć negocjacje z Warszawą i Pragą, skomplikowało się. Zwiększa to szanse na osiągnięcie kompromisu między Moskwą i Waszyngtonem" - ocenia "Niezawisimaja Gazieta".
Dziennik zauważa w tym kontekście, że problem tarczy będzie 8 lutego głównym tematem rozmów polskiego premiera Donalda Tuska w stolicy Rosji.
"W odróżnieniu od poprzedniego rządu Polski, którym kierował konserwatysta Jarosław Kaczyński, gabinet Tuska demonstruje gotowość do poszukiwania kompromisu i dyplomatycznego targu" - pisze "Niezawisimaja Gazieta".
"Na skuteczność takiego podejścia wskazują osiągnięte przez Tuska porozumienia dotyczące uchylenia mięsnego embarga, wprowadzonego przez Moskwę w 2005 roku. W Warszawie oczekuje się, że w tym miesiącu Rosja zniesie także zakaz importu pozostałych produktów rolnych z Polski" - dodaje dziennik.
Według "Niezawisimej Gaziety", "wszystko wskazuje na to, że w Moskwie wreszcie uwierzono, że z polskimi władzami trzeba i można rozwiązywać problemy w sposób rzeczowy".
Dziennik cytuje również opinię Dmitrija Simesa, prezesa waszyngtońskiego Centrum Nixona i wydawcy pisma "The National Interest", którego zdaniem porozumienie w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie jest możliwe. "Jego formuła musi uwzględniać i rosyjskie, i amerykańskie obawy" - zaznaczył Simes.
"Trzeba uwzględnić żądania Moskwy, aby system został zbudowany w taki sposób, by jednoznacznie stanowił odpowiedź na irańskie zagrożenie i nie mógł być wykorzystywany przeciwko Rosji. Formuła porozumienia powinna też spełniać wymagania Waszyngtonu: system należy rozmieścić bez zbędnej zwłoki, a konkretniej mówiąc - zanim Iran zacznie testować rakiety dalekiego zasięgu" -powiedział ekspert.
Simes wyraził zarazem wątpliwość, by "rządom obu krajów (USA i Rosji) starczyło woli politycznej, aby doprowadzić do przełomu przed odejściem Busha z urzędu prezydenta w styczniu 2009 roku".
Jerzy Malczyk