Możesz wysłać SMS‑a w kosmos
Ruszyła pierwsza na świecie strona
internetowa, za pośrednictwem której można wysłać swoją wiadomość
w kosmos - ogłoszono na konferencji prasowej w
Warszawie. Wszystkie zebrane wiadomości zostaną 11 stycznia 2006
roku wyemitowane w przestrzeń kosmiczną z radioteleskopu na Krymie.
06.10.2005 | aktual.: 06.10.2005 14:52
Nasza akcja to wyraz pokusy ludzkości, aby skomunikować się z inną cywilizacją. Warto jednak pokazać nas w kosmosie tak jak chcielibyśmy być przez innych postrzegani. To taka autoprezentacja Ziemi i Ziemian - mówił o celach projektu popularyzator nauki i redaktor programów naukowych, Wiktor Niedzicki, który prowadził czwartkową konferencję.
Projekt "Wyślij wiadomość" jest skierowany do każdego, kto wejdzie na stronę internetową www.wyslijwiadomosc.pl i wpisze tam wiadomość liczącą maksymalnie 360 znaków. To pierwszy tego typu projekt na świecie - zapewnia jeden z organizatorów Krzysztof Rut z Grupy Żywiec S.A., która finansuje akcję.
Jak wie każdy użytkownik telefonu komórkowego, 360 znaków to mniej więcej dwa SMS-y. W pewnym sensie wyślemy więc w kosmos takiego gigantycznego SMS-a od ludzkości - obrazowo porównał Niedzicki.
Akcja rozpoczęła się w czwartek 6 października i potrwa dokładnie 97 dni - do 11 stycznia 2006 r. W tym czasie organizatorzy spodziewają się ok. pół miliona wpisów. Następnie wszystkie wiadomości zostaną przetworzone i wysłane w postaci fali elektromagnetycznej w kierunku gwiazd za pomocą radioteleskopu w Państwowym Ośrodku Kontroli i Testów Kosmicznych w Eupatoria na Krymie.
Cały przekaz będzie składał się z dwóch części: krótkiej naukowej - przygotowanej przez astronomów - oraz dłuższej zawierającej teksty uczestników projektu. Transmisja potrwa ok. pięciu godzin - tłumaczy dr Agnieszka Kryszczyńska z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które merytorycznie nadzoruje projekt.
Przez akcję i jej stronę internetową organizatorzy chcą popularyzować naukę i przybliżać osiągnięcia polskiej astronomii. Planują kolejne konkursy astronomiczne, a po wysłaniu "kosmicznego SMS-a" chcą na bieżąco informować wszystkich uczestników o drodze, jaką będzie on przebywał w przestrzeni kosmicznej.
Projekt przysłuży się jednak nie tylko naukom ścisłym. Socjolog kultury dr Mirosław Pęczak z Uniwersytetu Warszawskiego opracuje na podstawie treści przysyłanych wiadomości raport socjologiczny.
Jak sam przyznał, bardzo ucieszył się z takiej możliwości. To niezwykły i nietypowy akt komunikacyjny, gdyż nadawcy nie znają i nic nie wiedzą o adresacie swych przesłań. Ponadto będą chcieli w kilku słowach zawrzeć to, co dla nich najważniejsze i najcenniejsze - mówił Pęczak.
Strona www.wyslijwiadomosc.pl jest dostępna w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i rosyjskim. Znajdują się na niej także materiały popularnonaukowe z dziedziny astronomii.