Możesz legalnie "pozbyć się" dziecka na 24 godziny
W dobie globalizacji tempo naszego życia przyspieszyło. Mamy sklepy czynne całą dobę, urzędy wydłużają godziny przyjęć, tak, abyśmy swoich urzędowych spraw nie musieli załatwiać w godzinach pracy. Ostatnio naprzeciw konsumentom wyszły także placówki oświatowe dla najmłodszych.
Całodobowe przedszkola to wygodne rozwiązanie dla zapracowanych rodziców. Popularność takich placówek wzrasta - można je znaleźć niemal w każdej stołecznej dzielnicy. Wśród ursynowskich przedszkoli taka opcja dostępna jest m. in. w Zaczarowanej Pozytywce, na Targówku w Happy Kids, a Piaskowy Smok to propozycja dla mieszkańców Białołęki. Przedszkole Tequesta na Ursynowie oferuje możliwość wydłużenia godzin swojej pracy w przypadku wyrażenia takiej potrzeby przez rodzica (na co dzień placówka jest czynna w godz. 7.30 – 18.00). W wyjątkowej sytuacji mama lub tata mogą poprosić wychowawców, aby dziecko zostało kilka godzin dłużej, czy nawet, jak w niektórych przedszkolach, na
całą noc. Jednak, jak mówi Krzysztof Traczyński - właściciel przedszkola Tequesta położonego na osiedlu Marina - takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy na przykład rodzic musi iść na nocną zmianę do pracy, a niania nie może przyjść, placówka wychodzi naprzeciw i taka oferta jest dostępna. O całodobowych placówkach przychylnie wypowiadają się też samotne matki, które często pracują na zmiany lub do późna.
Takie rozwiązanie ma z pewnością plusy. Mamy pewność, że dziecko jest bezpieczne i przebywa z osobami, które wiedzą jak się nim zająć. Dla niektórych może się to jednak okazać pułapką.
Psychologowie przestrzegają, by nie traktować takiego rozwiązania jako antidotum na wszystkie nasze problemy. Tym bardziej, że wiek przedszkolny to okres, w którym u dziecka tworzy się poczucie więzi, bezpieczeństwa. Warto, aby rodzice - często zabiegani, wypracowujący nadgodziny - zadbali także o własne więzi społeczne. Wówczas, w nagłych przypadkach można poprosić przyjaciół lub krewnych, by zaopiekowali się dzieckiem.
Polecamy w wydaniu internetowym: Wielka Warszawska Bitwa na Poduszki