Możesz kliknąć wojskowym "lubię to!"
Najwyższa Rada Wojskowa, która kieruje obecnie Egiptem, założyła stronę na serwisie społecznościowym Facebook. Chce w ten sposób przyciągnąć młodych ludzi, którzy m.in. przy pomocy tego oraz innych portali przyczynili się do ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka. W ciągu zaledwie doby wyboru "lubię to" dokonało ponad 120 tys. użytkowników tego portalu.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie Rada zwraca się do "synów Egiptu i wspaniałej młodzieży, która zapoczątkowała rewolucję z 25 stycznia". Wyjaśnia, że strona została stworzona w nadziei na "owocną współpracę (...), której wynikiem będzie stabilny i bezpieczny Egipt".
Własną stronę na Facebooku, według agencji Reutera, chce założyć także ministerstwo spraw wewnętrznych Tunezji, której mieszkańcy w połowie stycznia obalili prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.
Na stronie Rady Egipcjanie publikują komentarze, w których zachwalają inicjatywę, dziękują armii za jej postawę podczas protestów, ale także wzywają wojsko do usunięcia z rządu przedstawicieli starej gwardii lub apelują o zamrożenie zagranicznych aktywów Mubaraka.
Mieszkańcy Egiptu wyrażali w piątek swoje żądania nie tylko w internecie. Setki tysięcy - a według niektórych źródeł nawet miliony - demonstrantów ponownie zgromadziły się na placu Tahrir w Kairze, by świętować rewolucję i przypomnieć wojsku o żądaniach radykalnych przemian.
Facebook, Twitter oraz YouTube były głównymi narzędziami, za pomocą których antyrządowi demonstranci zwoływali protesty oraz publikowali zdjęcia i filmy przedstawiające nadużycia egipskich sił bezpieczeństwa. Gdy odcięto dostęp do internetu, Google uruchomił specjalny serwis umożliwiający pozostawianie wiadomości na Twitterze bez dostępu do sieci. Należało jedynie wykręcić odpowiedni numer telefonu i zostawić na nim wiadomość głosową, która następnie była przetwarzana na tekst i pojawiała się na Twitterze.