Może być objawem nowotworu. Idź szybko do lekarza

Czy czkawka może być oznaką nowotworu? Tak, to prawda! Oczywiście, nie zawsze jest to przypadek, ale jeśli czkawka staje się przewlekła, powinna zwrócić naszą uwagę i wzbudzić czujność. Według naukowców przewlekła czkawka jest obserwowana u około 15-40 proc. pacjentów cierpiących na nowotwory, szczególnie te zlokalizowane w głowie lub układzie pokarmowym, ale nie tylko.

Czkawka może być objawem choroby
Czkawka może być objawem choroby
Źródło zdjęć: © 123RF
oprac. KBŃ

19.01.2024 08:07

Czkawka, w swojej fizjologicznej formie, jest wynikiem nagłych i niezależnych od naszej woli skurczów przepony i mięśni międzyżebrowych, które są odpowiedzialne za proces wdychania powietrza. Zazwyczaj trwa kilka minut, ustępuje samoistnie i nie powinna budzić niepokoju.

Czkawka niebezpiecznym objawem

Jednak w rzadkich przypadkach, czkawka może być spowodowana przez chorobę. Może do niej dojść na przykład w wyniku podrażnienia nerwu unerwiającego przeponę w związku ze zmianą nowotworową lub na skutek chemioterapii. Czkawka jest jednym z rzadszych objawów. Częstość jej występowania nie jest dokładnie znana, ponieważ większość badań opiera się na doniesieniach klinicznych z niewielką liczbą pacjentów. Czkawka występuje częściej w chorobach wpływających na przewód pokarmowy lub ośrodkowy układ nerwowy.

Pacjenci z guzami mózgu i rakiem przełyku często cierpią na czkawkę (wśród tych ostatnich, być może nawet jedna trzecia). Pomimo pozorów, czkawka może być koszmarnym doświadczeniem - wystarczy sobie wyobrazić, że trwa przez dwie doby. A tak właśnie może być w przypadku choroby nowotworowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie jest zaskakujące, że pacjenci oceniają czkawkę jako uciążliwy objaw, często gorszy niż nudności czy wymioty. Przewlekła czkawka nie tylko obniża jakość życia chorych na nowotwory, ale również powoduje problemy ze snem, nadmierne zmęczenie, trudności w spożywaniu posiłków, a w skrajnych sytuacjach może prowadzić do zachłystowego zapalenia płuc. Niestety, zdarza się, że onkolodzy nie są świadomi tego problemu albo go bagatelizują.

W czasopiśmie American Journal of Hospice and Palliative Medicine opublikowano badanie, które miało na celu sprawdzenie świadomości problemu przewlekłej czkawki związanej z nowotworem u pracowników służby zdrowia zajmujących się pacjentami cierpiącymi na nowotwory. Ankietę wypełniło 90 osób, głównie pielęgniarki i lekarze. Warunkiem wypełnienia ankiety było sprawowanie opieki nad co najmniej 10 pacjentami z przewlekłą czkawką w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Badanie wykazało, że zarówno lekarze, jak i pielęgniarki często nie byli świadomi, jak wielu ich pacjentów ma problem z przewlekłą czkawką, przez co nie wdrażali odpowiedniego leczenia.

Jednocześnie, ankietowani podkreślali konieczność wprowadzania nowych preparatów do leczenia czkawki, ponieważ obecnie dostępne są mało skuteczne i powodują wiele działań niepożądanych, które dodatkowo obciążają pacjentów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)