PiS stworzył specustawę. Ma "zastąpić rząd"
Projekt ustawy PiS dotyczący szczególnych rozwiązań związanych z usuwaniem skutków powodzi został przekazany do Sejmu. Ustawa ma m.in. zachęcić obywateli do przekazywania darowizn. Propozycję inicjatywy przedstawił poseł Janusz Kowalski.
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki powodzi i zniszczenia? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Podczas konferencji prasowej w poniedziałek poseł PiS Janusz Kowalski ogłosił, że wspólnie z Mariuszem Błaszczakiem i Jackiem Sasinem przygotowali ustawę, "która ma zachęcać i być niejako podziękowaniem dla wszystkich Polaków i polskich firm wspierających powodzian. Ma też zachęcać do przekazywania darowizn". Kowalski podkreślił, że mechanizm ten sprawdził się już w okresie pandemii COVID-19.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ulewne deszcze pod Londynem. Rzeka wystąpiła z brzegów
- Jako merytoryczna opozycja, zastępujemy dzisiaj rząd, który kompletnie nie jest przygotowany do przyjmowania dobrych ustaw dla milionów Polaków czekających na pomoc, czekających na rozwiązania dla powodzian - mówił Kowalski
- Chcemy, by osoby fizyczne i prawne mogły odliczyć od podstawy opodatkowania do 200 proc. kwoty darowizny bez żadnych limitów – 6 proc. dla PIT i 10 proc. dla CIT. My chcemy, by było to 200 proc. dla organizacji użytku publicznego i nowych kategorii – wyjaśnił Kowalski.
PiS chce zlikwidować "asymetrię"
Twórcy projektu podkreślają, że aktualnie darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych oraz RARS nie mogą być odliczane od podstawy opodatkowania PIT lub CIT, nawet jeśli są wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 września 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu nowelizacji wskazano na "asymetrię", która według wnioskodawców prowadzi do niepotrzebnego różnicowania kategorii obdarowanych i utrudnia darczyńcom podejmowanie decyzji o wsparciu tych podmiotów. Dlatego grupa posłów zaproponowała dodanie nowych kategorii obdarowanych: domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodki wsparcia, rodzinne domy pomocy oraz domy pomocy społecznej.
Co ma zmienić ustawa?
Przewidywane skutki społeczne projektowanych rozwiązań to m.in. lepsze wsparcie w sytuacjach kryzysowych, zwiększony dostęp do wsparcia społecznego i usług opiekuńczych, a także wsparcie dla przedsiębiorców i darczyńców oraz zwiększenie solidarności społecznej i wsparcia dla osób potrzebujących. Wnioskodawcy podkreślili, że nie są w stanie oszacować skutków finansowych przyjęcia regulacji.
Podczas konferencji prasowej Kowalski wskazał, że według proponowanych zmian "każda złotówka, którą przekazują Polacy, polskie firmy będzie mogła być dwukrotnie odliczona od podstawy opodatkowania". Dodał, że "będzie to zachęcało do udzielania pomocy, bo podatki w Polsce powinny być nie tylko proste, ale powinny być też przyjazne dla tych, którzy ufają powodzianom".
- Ufamy, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przyjmiemy ponad politycznie, to dobre rozwiązanie dla powodzian - podkreślił Kowalski.
Źródło: PAP