"Obciążenie wałów jest bardzo duże". Nowe dane IMGW [RELACJA NA ŻYWO]
Powódź 2024. - Obciążenie wałów jest bardzo duże w tej chwili. Ta fala jest dość długa, utrzymuje się prawie dwie doby. Im dalej od Wrocławia, tym będzie dłuższa. Każda miejscowość znajduje się w stanie zagrożenia - przekazał podczas sztabu kryzysowego dyrektor IMGW. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Nieodpłatna pomoc prawna dla poszkodowanych, możliwe zawieszenia egzekucji długów oraz postępowań, a także zwrot kosztów osobom, które nie mogą przystąpić do egzaminów wstępnych na aplikację - to rozwiązania w obszarze wymiaru sprawiedliwości, które zawiera projekt tzw. specustawy powodziowej.
- Szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska obarcza odpowiedzialnością za powódź poprzedników z PiS, mimo że to ta partia właśnie stała za jej karierą w administracji państwowej. Dziś jej dawny protegowany Marek Gróbarczyk nie zabiera głosu. A postawa Kopczyńskiej może nie uchronić jej przed dymisją - słyszymy w koalicji rządzącej.
- We wtorek Rada Ministrów ma przyjąć projekt specustawy powodziowej, która ma ułatwić odbudowę zniszczonych miejscowości. Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, przepisy mają od razu trafić do Sejmu, który w środę zaczyna obrady. Zmiany będą dotyczyć m.in. ułatwień w zakresie prawa budowlanego czy kwestii ekwiwalentu za nadgodziny dla funkcjonariuszy służb - wynika z naszych informacji.
- Wykorzystując sytuację powodziową, wyłudzali dane do logowania na portalach społecznościowych. Dwaj mężczyźni, zatrzymani na Śląsku, stworzyli infrastrukturę informatyczną, umożliwiającą im przekręty na szeroką skalę.
- Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, wspólnie z Wirtualną Polską, uruchomiły zbiórkę, z której pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dla miejsc najbardziej dotkniętych przez powódź. Fundacja PCPM wspiera działania lokalnych organizacji, które są na miejscu i niosą pomoc.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z powodzią w Polsce. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Według najnowszych pomiarów z wodowskazu w Krośnie Odrzańskim z godz. 20:00, poziom wody w Odrze wynosi 544 cm - informuje tamtejszy urząd miasta.
"Na mapie poglądowej przedstawiono prognozy kulminacji fali wzdłuż odcinka Odry poniżej Cigacic. Prognozy będą aktualizowane w miarę dostępności nowych danych" - zapowiada IMGW.
Stany alarmowe na Odrze w woj. zachodniopomorskim mają zostać przekroczone w środę i czwartek, a kulminacja spodziewana jest w piątek i sobotę, ale nie spowoduje to przelania się wody przez wały – powiedział wojewoda Adam Rudawski podczas sztabu kryzysowego z udziałem premiera.
Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski przed godz. 19 we wtorek, podczas posiedzenia rządowego sztabu kryzowego we Wrocławiu, on-line przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi najświeższe informacje o sytuacji pogodowej i hydrologicznej w regionie oraz prognozy dot. fali powodziowej.
Poinformował, że według raportów IMGW przekroczenie stanu alarmowego na południu woj. zachodniopomorskiego (Kaleńsko i Chlewice) spodziewane jest w środę w godz. 14-15. Stan kulminacyjny, 85 cm powyżej alarmowego, spodziewany jest w piątek 27 września. W Gozdowicach stan alarmowy ma zostać przekroczony w czwartek ok. godz. 6, natomiast kulminacja (81 cm powyżej alarmowego) w piątek ok. godz. 22. W Bielinku Odra osiągnie stan alarmowy w czwartek wieczorem, a w sobotę może przekroczyć go o 135 cm.
Premier Donald Tusk poprosił we wtorek wojewodów i starostów o precyzyjne informacje jakiej obecnie potrzebują pomocy. - Jeśli potrzeba jest pomoc ludzka, organizacyjna, techniczna, to prosiłbym o szczegółowe informacje, a my staniemy na głowie, żeby wam pomóc - zadeklarował.
Podczas posiedzenia wieczornego sztabu kryzysowego premier poprosił wojewodów i starostów o precyzyjne informacje o potrzebach "w zapotrzebowaniu, na przykład jeśli chodzi o kwestie wywozu śmieci, a w perspektywie utylizacji". Tusk podkreślił, że pieniądze będą zapewnione na akcje oczyszczania, w tym wywożenia śmieci i dalszego postępowania ze zniszczonym mieniem, odpadami i śmieciami, ale chce uzyskać także detaliczne informacje, co można zrobić oprócz wsparcia finansowego.
- Jeśli potrzeba jest innego typu pomoc - ludzka, organizacyjna, techniczna, to prosiłbym o możliwie szczegółowe informacje, a my staniemy na głowie, żeby wam pomóc nie tylko poprzez finansowanie tych bardzo wymagających przedsięwzięć - powiedział premier.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji zachęcający pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy. Celem nowych regulacji, za które odpowiada MON, jest podniesienie atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej i zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych RP.
- To cały zestaw rozwiązań przygotowany wspólnie ze Sztabem Generalnym WP, z dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Bardzo jest ważne docenienie tych, którzy dają miejsca pracy dla żołnierzy aktywnej rezerwy i Wojsk Obrony Terytorialnej - podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Propozycja MON - jak czytamy w rządowym komunikacie - wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej lub żołnierzy aktywnej rezerwy. Właściciele firm, którzy ubiegają się o udzielenie zamówienia publicznego – do realizacji, którego zatrudnią tych żołnierzy – będą również mogli skorzystać z preferencyjnych warunków. Ponadto odprawa wypłacana pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej zostanie zastąpiona świadczeniem początkowym.
"Od Aleksandrowa Kujawskiego, w kierunku Torunia i dalej prawdopodobnie Grudziądza przemieszcza się burza z opadami deszczu o natężeniu 10-15 mm/h i porywami wiatru do 60-75 km/h. Nie jest wykluczony grad. Natężenie zjawisk powinno stopniowo słabnąć" - ostrzega IMGW.
Dwie miejscowości koło Krosna Odrzańskiego zostały zalane - Osiecznica i Raduszec Stary - poinformowała we wtorek podczas posiedzenia sztabu kryzysowego prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.
- Tam, gdzie prowadzimy wzmożone prace to jest to Nadzór Wodny Nowa Sól oraz Bytom Odrzański; tam występują lokalne przesiąki. Cały czas monitorujemy sytuację, mamy nadzieję, że nie będzie zagrożenia dla mieszkańców - powiedziała podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że w tych rejonach wypychane są wody gruntowe. - Jest to zjawisko normalne, ta woda pochodzi z wypchniętych wód gruntowych, a nie z powodzi - podkreśliła.
Zgodnie z informacją przekazaną przez szefową Wód Polskich zalane zostały dwie miejscowości koło Krosna Odrzańskiego.
- Jeśli chodzi o Krosno Odrzańskie, tam niestety mamy sytuację, w której dwie miejscowości zostały zalane, tj. Osiecznica i Raduszec Stary - ze względu na cofkę na rzece Bóbr. Te miejscowości nie są chronione wałami przeciwpowodziowymi, to są niewielkie miejscowości - powiedziała.
Przekazała, że zbiorniki wodne obsługujące Wrocław są gotowe do przyjęcia wody "gdyby coś się stało". Dodała, że w woj. zachodniopomorskim w tej chwili nie występują żadne zdarzenia kryzysowe.
Szef policji Marek Boroń przekazał we wtorek na posiedzeniu sztabu kryzysowego, że na terenach powodziowych zablokowanych jest 87 dróg. Poinformował również, że od początku powodzi zanotowano 21 kradzieży szabrowniczych; namierzono również 130 fałszywych zbiórek w internecie.
- W ciągu ostatniej doby nie ewakuowano kolejnych osób. Liczba zgonów nie zwiększyła się, dalej poszukiwana jest jedna osoba - poinformował Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń podczas posiedzenia sztabu we Wrocławiu z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska.
Boroń przekazał, że na terenach powodziowych zablokowanych jest 87 dróg, "w tym 7 krajowych, 27 - wojewódzkich i 53 - powiatowo-gminne.
Zdecydujemy się na budowę kolejnych zbiorników - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że będą potrzebne "trudne i twarde decyzje".
W tej chwili udało się zmobilizować 23 miliardy złotych, z różnych źródeł, na walkę z powodzią - mówił podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier Donald Tusk.
Wojewoda lubuski Marek Cebula przekazał kolejny problem związany ze sprzątaniem terenów po powodzi. Z tym problemem będzie się mierzyć wielu samorządowców. Jak powiedział szef MSWiA są na to przewidziane pieniądze.
- Jeśli potrzebna jest innego typu pomoc, ludzka, organizacyjna, techniczna, to proszę o szczegółową informację - powiedział premier Donald Tusk.
Sytuacja w miejscowości Stary Raduszec koło Krosna Odrzańskiego. Tam również kilkanaście nieruchomości jest zalanych przez rzekę.
Aktualna sytuacja w Osiecznicy koło Krosna Odrzańskiego. To miejscowość, w której zalanych jest 86 nieruchomości.
Wyłączony mamy most w Cigacicach. W tej chwili woda się ustabilizowała na poziomie 643 zł - powiedział Marek Cebula, wojewoda lubuski.
- W Krośnie Odrzańskim mamy 542 cm i przybywa. Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim wytrzyma - dodał.
Wojewoda przekazał, że w Osiecznicy 86 nieruchomości jest zalanych, kilkanaście nieruchomości jest również zalanych w miejscowości Stary Raduszec.
Dyrektor IMGW Robert Czerniawski podkreślił we wtorek, że obciążenie wałów przeciwpowodziowych jest bardzo duże. Podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu mówił o tym, że trzeba zwracać uwagę na każdą miejscowość na drodze fali kulminacyjnej, szczególnie na te mniejsze.
Czerniawski wskazywał, że obciążenie wałów jest bardzo duże. "W tej chwili ta fala jest dość długa i utrzymuje się prawie dwie doby. Im dalej od Wrocławia, tym ta fala będzie dłuższa. W związku z tym praktycznie każda miejscowość znajduje się w stanie zagrożenia, trzeba na każdą miejscowość zwracać uwagę" - podkreślił dyrektor IMGW.
Dodał, że szczególną uwagę trzeba zwracać na mniejsze miejscowości, które nie są tak dobrze chronione, jak większe miejscowości.
Jednocześnie przekazał, że we Wrocławiu obserwowany jest już wyraźny spadek wody oraz że należy spodziewać się spadku poniżej stanu alarmowego w takich miejscowościach jak np. Brzeg Dolny, Malczyce, Ścinawa czy Głogów.
Sytuacja zagrożenia - jak mówił - istnienie w Krośnie Odrzańskim i Białej Górze.
- 123 miejscowości w woj. opolskim uległy zniszczeniu w wyniku powodzi. Natomiast niewątpliwie Głuchołazy są w wyjątkowej sytuacji - powiedziała wojewoda opolska Monika Jurek podczas sztabu kryzysowego.
Dodała, że w Głuchołazach zniszczonych jest 1000 mieszkań, 40 ulic, 4 przeprawy mostowe oraz 40 proc. zabudowy mieszkalnej w sołectwach.
Prawie wszystkie lokale zostały wysprzątane - poinformował nadbryg. Michał Kamieniecki, który nadzoruje pracę sztabu kryzysowego w Lądku-Zdroju.
Największy problem jest z kanalizacją, tutaj zniszczenia są dosyć duże - dodał. Do tej pory prąd i wodę przywrócono w większości mieszkań.
Nasze MPWiK szacuje straty na 120 milionów złotych - powiedział podczas sztabu kryzysowego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Legnica i Mietków - to kolejne dwie gminy, na terenie których może zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej. Rozpoczęło się procedowanie w tej sprawie - poinformował wojewoda dolnośląski.