Trwa ładowanie...

Most Pilchowicki. Czy zostanie wysadzony? Jasne stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków

Czy Most Pilchowice zostanie wysadzony? Tego chcą twórcy filmu ”Mission: Impossible 7” (projekt Libra). Jasne stanowisko w tej sprawie zajęła prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

Share
Most Pilchowicki. Czy zostanie wysadzony? Jasne stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków
Źródło: Wikimedia Commons
d4n2l8e

Most Pilchowice. Czy zostanie wysadzony?

Zgodnie z założeniem twórców filmu "Mission: Impossible 7" drewniany most w Pilchowicach ma zostać wysadzony, a następnie odbudowany w nowej technologii. - Nie zostawimy mieszkańców ze zniszczonym mostem. Wielkie hollywoodzkie produkcje nie pozostawiają po sobie zniszczeń. Pierwsze pytanie Amerykanów, gdy przyjechali na most, brzmiało: "co możemy zrobić dla lokalnej społeczności?" - powiedział Robert Golba, polski producent filmu.

Wysadzenie mostu pilchowickiego budzi wiele kontrowersji. Wiele osób włączyło się w walkę o ocalenie drewnaniego mostu. Z jednej strony jest oburzenie, z drugiej - zapowiedzi promocji Polski na świecie i sławy jaką przyniesie Polsce umieszczenie spektakularnej sceny w filmie.

d4n2l8e

Most Pilchowicki. Jasne stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków

- Nie można prowadzić przy nim żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu. Zatem dyskusja na ten temat jest całkowicie bezprzedmiotowa. Obiekt pozostaje pod ochroną ze względu na rozpoczętą procedurę wpisu do rejestru, tj. od marca 2020 - powiedziała w rozmowie z WP Film prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

- Nasze zabytki , w tym mosty, mogą być wspaniałą scenerią powstających filmów. Ale nie ma mowy o ich niszczeniu. W tej sytuacji cieszy mnie deklaracja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, że odnowi most oraz przywróci połączenia kolejowe dla mieszkańców i turystów. Złożonej publicznie deklaracji Urząd Marszałkowski powinien bezwzględnie dotrzymać - dodała Gawin.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Uczniowie nie wrócą do szkół?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4n2l8e

Podziel się opinią

Share
d4n2l8e
d4n2l8e
Więcej tematów