Trwa ładowanie...
d4loing

Most Pilchowicki. Czy zostanie wysadzony? Jasne stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków

Czy Most Pilchowice zostanie wysadzony? Tego chcą twórcy filmu ”Mission: Impossible 7” (projekt Libra). Jasne stanowisko w tej sprawie zajęła prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Most Pilchowice. Czy zostanie wysadzony?
Most Pilchowice. Czy zostanie wysadzony? (Wikimedia Commons)
d4loing

Most Pilchowice. Czy zostanie wysadzony?

Zgodnie z założeniem twórców filmu "Mission: Impossible 7" drewniany most w Pilchowicach ma zostać wysadzony, a następnie odbudowany w nowej technologii. - Nie zostawimy mieszkańców ze zniszczonym mostem. Wielkie hollywoodzkie produkcje nie pozostawiają po sobie zniszczeń. Pierwsze pytanie Amerykanów, gdy przyjechali na most, brzmiało: "co możemy zrobić dla lokalnej społeczności?" - powiedział Robert Golba, polski producent filmu.

Wysadzenie mostu pilchowickiego budzi wiele kontrowersji. Wiele osób włączyło się w walkę o ocalenie drewnaniego mostu. Z jednej strony jest oburzenie, z drugiej - zapowiedzi promocji Polski na świecie i sławy jaką przyniesie Polsce umieszczenie spektakularnej sceny w filmie.

d4loing

Most Pilchowicki. Jasne stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków

- Nie można prowadzić przy nim żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu. Zatem dyskusja na ten temat jest całkowicie bezprzedmiotowa. Obiekt pozostaje pod ochroną ze względu na rozpoczętą procedurę wpisu do rejestru, tj. od marca 2020 - powiedziała w rozmowie z WP Film prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

- Nasze zabytki , w tym mosty, mogą być wspaniałą scenerią powstających filmów. Ale nie ma mowy o ich niszczeniu. W tej sytuacji cieszy mnie deklaracja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, że odnowi most oraz przywróci połączenia kolejowe dla mieszkańców i turystów. Złożonej publicznie deklaracji Urząd Marszałkowski powinien bezwzględnie dotrzymać - dodała Gawin.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Uczniowie nie wrócą do szkół?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4loing

Podziel się opinią

Share
d4loing
d4loing
Więcej tematów