PolskaMost, który łączy narody

Most, który łączy narody

Ministrowie kultury Polski i Niemiec
oficjalnie zainaugurowali w nocy z niedzieli na
poniedziałek na moście granicznym łączącym Słubice z
niemieckim Frankfurtem nad Odrą rok polsko-niemiecki w
kulturze.

W swoim wystąpieniu minister Waldemar Dąbrowski zwrócił się do młodzieży: jesteście pierwszą generacją, która ma swobodny dostęp do bogactwa, różnorodności i nowych energii Europy, z której wymontowano okaleczająca ją przez pół wieku żelazna kurtynę. Tak naprawdę w waszych sercach, inteligencji, wrażliwości, waszym poczuciu wolności i tolerancji Europa może odnaleźć samą siebie, swoją głęboką tożsamość.

Minister kultury Niemiec Christine Weiss podkreśliła, że w stosunkach polsko-niemieckich zaszło wiele zmian. Przedstawiła także historię walki Polaków o wolność mówiąc o zasługach "Solidarności", Lecha Wałęsy, polskich robotników i papieża Jana Pawła II. Podziękowała także polskim przyjaciołom za zjednoczenie Niemiec, w czym mieli wielki udział.

Przez lata Polacy i Niemcy żyli zwróceni do siebie plecami, dopiero teraz znowu patrzą sobie w twarz. Spotkaliśmy się tu by wspólnie wspominać, ale wspólnie z wiarą spojrzeć w dobrą przyszłość - powiedziała minister Weiss.

Rok polsko-niemiecki to wspólny projekt rządów obu państw mający na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych oraz pogłębianie więzi między społeczeństwami Polski i Niemeic. Mają tremu służyć setki imprez i przedsięwzięć w wielu dziedzinach kultury, nauki, gospodarki i polityki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)