Most energetyczny to korzyść dla Polski i Litwy
Dzisiaj w Wilnie ma zostać podpisana umowa w sprawie połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy. Szacuje się, że most energetyczny będzie miał moc 1000 MW, a koszty jego realizacji i inwestycji z nim związanych wyniosą kilkaset milionów euro.
Profesor Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej podkreśla, że połączenie przyniesie długoterminowe korzyści zarówno dla Litwy jak i dla Polski.
Litwie połączenie to pozwoli na uniezależnienie się od dostaw energii z Rosji. Dla tego kraju umowa jest szczególnie ważna, ponieważ w przyszłym roku powinien zostać zamknięty drugi blok elektrowni atomowej w Ignalinie. Przez to na Litwie, która do dziś jest eksporterem energii, pojawi się jej niedobór.
Profesor Mielczarski, że z punktu widzenia Polski decyzja o zbudowaniu połączenia wpisuje się w promowaną przez nasz kraj solidarnej europejskiej polityki energetycznej. Dodał, że współpraca z Litwą, w tym ewentualna wspólna budowa nowoczesnego bloku elektrowni atomowej w Ignalinie, to dla Polski ważne doświadczenie. Profesor podkreślił, że w naszym kraju trwają dyskusje na temat budowy takiej elektrowni w Polsce, podczas gdy nie mamy w tym zakresie żadnych doświadczeń.