Trwa ładowanie...
d47d2z3

Morza na księżycu Jowisza jak ziemski ocean

Morza na księżycu Jowisza - Europie, ukryte pod grubą warstwą lodu, przypominają składem chemicznym najstarszy ocean na Ziemi - uważa prof. Józef Kaźmierczak z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

d47d2z3
d47d2z3

Prof. Kaźmierczak, wspólnie z prof. Stephanem Kempe z Politechniki w Darmstadt, prowadzi badania nad ewolucją chemiczną najstarszych oceanów na Ziemi. Był to ocean z dużą zawartością wodorowęglanu sodu czyli sody. Najstarszy ocean przypomina pod względem chemizmu wód dzisiejsze jezioro Wan w Turcji. Ten model chemicznej ewolucji najstarszego ziemskiego oceanu pasuje także do mórz na Marsie i Europie - powiedział prof. Kaźmierczak.

Krążąca wokół Jowisza sonda "Galileo" dokonała przy ostatnich zbliżeniach do Europy spektrometrycznych badań szczelin w skorupie lodowej na zamarzniętym morzu. Wykryła tam obecność substancji sodowych - takich samych jak w pierwotnym oceanie ziemskim.

Na jowiszowym księżycu - Europie musiała zachodzić podobna chemiczna ewolucja mórz, jak na Ziemi. Ponieważ sodowe środowisko sprzyjało rozwojowi pierwszych form życia w ziemskich oceanach, jest to ważny argument potwierdzający możliwość istnienia życia na Europie - uważa prof. Kaźmierczak.

Swoją teorię o podobieństwie chemicznym mórz na Europie i pierwotnego oceanu ziemskiego prof. Kaźmierczak i Kempe ogłosili w ostatnim numerze Astrobiology - nowego amerykańskiego periodyku naukowego, poświęconego problematyce życia w kosmosie. Zaprezentowali ją też na dwóch konferencjach naukowych NASA, poświęconych badaniom Europy. (jask)

d47d2z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47d2z3
Więcej tematów