Trwa ładowanie...

Morawiecki: Żyd, który spotkał Niemca, stawał się martwym

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "dzięki Polakom Żydzi mieli szansę przeżyć". - Piekło zgotowali Niemcy na tej ziemi - skomentował premier przy okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.
Share
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d2wlx7k

W niedzielę przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Przypomnijmy, że Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem wyróżnił już 27 tys. bohaterów ratujących Żydów. Największą grupę narodowościową w tym zaszczytnym gronie stanowią Polacy - 6863 osób.

"Jeden bochenek chleba - wystarczał często, żeby uratować życie. Ale jeden bochenek chleba stawał się często także przyczyną śmierci, przyczyną męczeńskiej śmierci całych polskich rodzin, całych żydowskich rodzin. Takie piekło zgotowali Niemcy na tej ziemi" - przypomniał Mateusz Morawiecki.

d2wlx7k

Szef rządu gościł w niedzielę w Sadownem na Mazowszu. Przewodził tam państwowej delegacji upamiętniającej rodzinę Lubkiewiczów, która jako jedna z wielu pomagała ukrywającym się Żydom.

- Bo Żyd, który spotkał Niemca, stawał się martwym Żydem, a Żyd, który spotkał Polaka, miał szansę przeżyć - podkreślił Morawiecki.

Duda: "To bohaterowie naszego narodu i całej ludzkości"

List do uczestników uroczystości w Sadownem skierował także prezydent RP Andrzej Duda. "Polacy ratujący Żydów są wzorem patriotyzmu" - napisał.

d2wlx7k

Słowa głowy państwa odczytał obecny na miejscu minister Andrzej Dera. "To hołd złożony tym, którzy w nieludzkich czasach - choć groziła za to natychmiastowa kara śmierci - starali się przeciwdziałać Zagładzie, dając wyraz wierności najwyższym wartościom" - napisał prezydent.

Jak dodał, Polacy ratujący Żydów to bohaterowie "naszego narodu i całej ludzkości".

Prezydent zaznaczył też, że "Holokaust stał się nie tylko wielką tragedią dla Polski i całej Europy, ale także jedną z najstraszniejszych zbrodni w dziejach ludzkości".

d2wlx7k

Źródło: interia.pl, tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wlx7k

Podziel się opinią

Share
d2wlx7k
d2wlx7k
Więcej tematów