Morawiecki w "La Repubblica": Europa ma obowiązek pomóc Włochom

Premier Mateusz Morawiecki napisał na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica” artykuł zatytułowany "Czas europejskiej nadziei". Szef rządu podkreśla w nim, że Unia Europejska w obliczu pandemii ma obowiązek pomóc Włochom.

Morawiecki w "La Repubblica": Europa ma obowiązek pomóc Włochom
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak

11.04.2020 | aktual.: 11.04.2020 16:50

Premier podkreślił, że Europa stanęła przed "egzystencjalnym wyzwaniem pandemii koronawirusa". Morawiecki przekonany jest, że w obecnej sytuacji Unia Europejska zmuszona jest pokazać wolę zmiany.

- Niewidzialny wróg przełamał nasze linie obrony, doświadczając okrutnie najpierw północne Włochy, potem cały wasz piękny kraj, następnie Hiszpanię a teraz cały kontynent. Wieści płynące z Włoch przepełniają nas głębokim smutkiem z każdą śmiercią, ale też dają nadzieję, że lepsze jutro jest możliwe- czytamy.

Morawiecki dodaje, że w zaledwie kilka tygodni Europa i Włochy zmieniły się na zawsze. "Europa narodziła się we Włoszech” i dlatego w tym szczególnym czasie ma obowiązek pomóc temu krajowi. Zauważył również, że UE posiada wszelkie niezbędne instrumenty, aby walczyć z kryzysem gospodarczym.

- Potrzebujemy ambitnego budżetu UE, ambitnej polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, które pomogą odbudować gospodarczo Unię. Musimy znaleźć nowe, sprawiedliwe źródła finansowania budżetu UE w oparciu o sektory, które najbardziej korzystają ze wspólnego rynku. Potrzebujemy śmiałych rozwiązań zwiększających inwestycje i poprawiających sytuację na rynku pracy, które będą dotyczyły wszystkich 27 państw członkowskich- wskazał.

"Czas na europejską ofensywę"

Premier w "La Repubblica" przypomniał, że Polskę i Włochy łączy wielowiekowa przyjaźń. A rok 2020 pełen jest wyjątkowych rocznic dla Polski: 40. rocznicy powstania "Solidarności”, czy 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II, który niejednokrotnie pokazywał światu, czym jest siła chrześcijaństwa w czasie kryzysu wiary. Musimy wierzyć w to, że Włochy wkrótce odrodzą się na nowo i znów będą inspirować Europę swoją wielką kulturą i sukcesem gospodarczym.

- Czym byłby nasz kontynent bez prawa rzymskiego, bez duchowego przewodnictwa Rzymu, bez geniuszu Michała Anioła? Tylko solidarnie możemy zdać ten wielki egzamin jako wspólnota. Obecny kryzys w niespodziewany sposób dotknął bardzo głęboko tkanki gospodarczej, która dotyczy przedsiębiorców, pracowników, obywateli, państw i samorządów- wskazał Morawiecki.

Na koniec wspomina, że solidarnie jesteśmy w stanie pokonać pandemię koronawirusa. Wygrywa się jednak tylko w ofensywie. "Czas na europejską ofensywę. Dla Włoch. Dla całej Europy", podkreślił.

Zobacz także:Koronawirus w Polsce. Jak Kościół radzi sobie z brakiem datków? Ksiądz przytacza pewien przykład

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (268)