Trwa ładowanie...

Morawiecki obiecał milion elektrycznych aut. Oto rachunek za 2 lata wytężonej pracy

12 mln złotych - tyle już kosztuje koncepcja polskiego samochodu elektrycznego - podaje spółka ElektroMobility Poland. Pieniędzy na realizację pomysłu premiera Morawieckiego nie zabraknie. Państwowe spółki energetyczne wyłożyły na ten cel 70 mln zł.

Share
Morawiecki obiecał milion elektrycznych aut. Oto rachunek za 2 lata wytężonej pracy
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Zuchowicz
d1mm35c

Już prawie trzy lata trwa przekuwanie obietnicy Mateusza Morawieckiego w rzeczywistość. Brzmi ona tak: w 2025 roku milion samochodów elektrycznych, wyprodukowanych w Polsce, miałoby pojawić się na naszych drogach. Powołana do realizacji zadania spółka ElektroMobility Poland właśnie przedstawiła rachunek.

Design samochodu kosztował 4,1 mln zł, a "zdobycie kluczowych kompetencji" 2,4 mln. Opracowanie "biznesowego planu wdrożenia" produkcji 2,1 mln zł, tyle samo kosztował też "techniczny plan wdrożenia".

Razem z kilkoma drobniejszymi kwotami na narodowy samochód elektryczny wydano już 11 mln 964 tys. zł, wynika z raportu podsumowania prac, do którego dotarła Wirtualna Polska.

Zobacz także: Rzecznik prezydenta komentuje ostrą wymianę zdań pomiędzy liderami PO a Beatą Szydło

Wdrażali plan. Reszta to tajemnica

Twórcy polskiego samochodów elektrycznego w ciągu 2018 roku koncentrowali się na wdrażaniu biznesplanu. Udało się pozyskać partnera technologicznego - niemiecką firmę EDAG Engineering, która ma pomóc zbudować auto i wdrożyć jego produkcję. Policzyli też, że budowa fabryki pochłonie 2 mld zł, choć jeszcze nie wiadomo, gdzie ona powstanie. Myśleli nad nazwą marki, która spodoba się Polakom.

d1mm35c

Przypomnijmy jednak, że według pierwszych deklaracji, w pierwszej połowie 2019 roku spółka miała zaprezentować jeżdżący prototyp. Nie ma go.

Bardziej konkretne efekty prac nad samochodem są nieznane. Wszystko owiane jest tajemnicą. W dokumentach czytamy, że spółka obawia się działań konkurentów, powstania branżowych monopoli, które zastrzegą sobie najlepsze technologie na wyłączność, a nawet "czarnego PR".

Pieniędzy nie zabraknie

Na tym etapie spółka niczego jeszcze nie sprzedaje. Dlatego przy pensjach wynoszących 2,6 mln zł i innych kosztach działalności, cały biznes zamyka się w ponad 5 mln zł strat (to więcej niż podawano rok temu). Strata ma zostać pokryta z przyszłych zysków, kiedy ruszy sprzedaż wyśnionego samochodu. Dodajmy, że działalność firmy finansują rządowe koncerny energetyczne. Firmy Tauron, Enea, Energa oraz PGE jesienią ubiegłego roku dorzuciły kolejne 40 mln zł.

W oficjalnych wypowiedziach Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland nie spuszcza jednak z tonu. - Na przełomie 2022 i 2023 roku ruszymy z masową produkcją polskich samochodów elektrycznych. Początkowo z taśm zjedzie 100 tys. aut rocznie, ale wierzymy, że na tym poziomie się nie zatrzymamy i po kilku latach będziemy mogli wejść z naszym produktem na inne rynki - powiedział w rozmowie z Polską Agencja Prasową szef spółki.

Trudno się dziwić, że coraz częściej twórcy polskiego samochodów elektrycznego nadziewają się na ostrze krytycznych komentarzy. - Szanse wdrożenia do produkcji polskiego samochodu elektrycznego są raczej niewielkie - orzekli eksperci konsorcjum Atmoterm i Forum Elektromobilności. Na 160 stronach raportu, opracowanego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, dają rządowi znać, że właściwie żadnej ze złożonych obietnic nie uda się w pełni zrealizować.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mm35c

Podziel się opinią

Share
d1mm35c
d1mm35c
Więcej tematów