Trwa ładowanie...

Morawiecki broni ustawy o IPN. Artykuł premiera w amerykańskich mediach

Mateusz Morawiecki na łamach Foreign Policy wyjaśnia dlaczego Polska zdecydowała się na nowelizację ustawy o IPN. "Celem jest zakazanie oskarżeń o polską współpracę w czasie II wojny światowej" - wyjaśnia premier.

Morawiecki broni ustawy o IPN. Artykuł premiera w amerykańskich mediachŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d3or3dm
d3or3dm

W swoim artykule "Polskie prawo niezrozumienia Holokaustu" Mateusz Morawiecki punktuje wszystkie wątpliwości związane z kontrowersjami dotyczącymi nowelizacji ustawy o IPN. "Nie było naszym celem pozbawianie ludzi, którzy przeżyli Holokaust, prawa do mówienia" - tłumaczy premier.

"Używanie zwrotu "polskie obozy śmierci" jest hańbą nie tylko dla Polski, ale także dla ofiar państwa Adolfa Hitlera" - dodaje szef rządu. Wyjaśnia, że zagłada Żydów była jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski. "Nie tylko Izrael ma prawo do ochrony pamięci. Powinniśmy to robić wspólnie i bez konfliktu" - apeluje.

Morawiecki zaznacza, że Polska jako jedyna nie stworzyła rządu, który kolaborował z III Rzeszą. Jednocześnie jest świadom, że zdarzały się pojedyncze przypadki osób, które szły na współpracę z nazistowskimi Niemcami.

Zobacz także: Żakowski: „Polityka zagraniczna Morawieckiego to nie jest San Escobar. Jest dużo gorzej"

Premier, oprócz przypomnienia kluczowych faktów z przeszłości, które łączyły oba narody pisze też o działaniach łączących oba kraje. "Jesteśmy zaangażowani w odnowę rozkwitu życia żydowskiego. Ich kultura jest nieodłącznym elementem polskiego dziedzictwa i jesteśmy z tego dumni" - podkreśla.

"Wkrótce nie będzie już naocznych świadków nazistowskich zbrodni niemieckich. Naszym wspólnym moralnym obowiązkiem jest przekazywać lekcje i ostrzeżenia naszym dzieciom" - podsumowuje szef rządu.

Źródło: foreignpolicy.pl

d3or3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3or3dm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj